Projektowanie łazienek rządzi się swoimi prawami. Istotny jest tu dobór płytek ceramicznych, sprzętu sanitarnego, mebli łazienkowych, ale także odpowiedniego oświetlenia. Przy spełnieniu wszystkich tych warunków pomieszczenie stanie się funkcjonalną i przytulną przestrzenią, z której domownicy będą chętnie korzystali. Zobaczmy, jakie kwestie powinniśmy wziąć pod uwagę, aby stworzyć odpowiedni klimat w swojej łazience.
Po pierwsze: przeanalizujmy dotychczasowe oświetlenie
Skąd w łazience jest najwięcej światła? Jakie jest w tym pomieszczeniu rozmieszczenie okien? Na początku określmy wszystkie źródła światła, zarówno te sztuczne, jak i naturalne. Pomyślmy też o nastroju, jaki chcemy wyczarować. A może istnieją strefy lub sprzęty, na przykład elegancka wanna lub przestrzeń nad umywalką, które chcemy szczególnie uwypuklić? Ustalmy rozmieszczenie gniazdek i przewodów elektrycznych. We współpracy z elektrykiem i architektem wnętrz na pewno uda nam się rozmieścić punkty świetlne w taki sposób, aby łazienka była funkcjonalna zarówno rano, jak i wieczorem.
Po drugie: ustalmy stylistykę elementów oświetleniowych
Surowe oświetlenie łazienkowe w postaci odsłoniętych żarówek z ozdobnymi żarnikami sprawdzi się świetnie w pomieszczeniu stylizowanym na wnętrze loft lub retro. Z kolei eleganckie żyrandole z kryształkami znacznie lepiej dopełnią przestrzeni zaaranżowanej na styl glamour. Dobrze rozmieszczone oświetlenie podkreśla szczegóły projektu i tworzy przyjazną atmosferę. Używanie pasków LED pod panelami ściennymi może wzbudzić zainteresowanie lub przyciągnąć wzrok do określonego obszaru. Inną możliwością jest przymocowanie lamp ściennych dookoła pomieszczenia.
Po trzecie: funkcjonalność i wygoda użytkowania
Lampki nocne, które włączają się automatycznie za pomocą wykrywacza obecności, gdy ktoś wchodzi w nocy do pomieszczenia, są przydatne dla rodzin z małymi dziećmi lub osób mających problemy z poruszaniem się. Wypróbujmy pasek LED umieszczony tuż pod toaletką lub nad panelem wanny – zapewni on dyskretne i przyjemne dla oka światło. Oświetlenie musi pasować nie tylko do stylistyki łazienki, ale również spełniać własne preferencje. Reflektory akcentują pewne dekoracje, kinkiet nad lustro ułatwia wykonanie makijażu, zaś światełka punktowe na suficie dbają o ogólną komfortową jasność w łazience. W przypadku łazienek ulokowanych na poddaszu użytkowym warto zastosować plafony lub lampy do łazienki umieszczone blisko sufitu – wówczas wyżsi domownicy nie będą o nie uderzać podczas wchodzenia do pomieszczenia. Jeśli chcemy zapewnić luksusowe poczucie domowego SPA, można wykorzystać przełączniki ściemniania.
Po czwarte: dopasowanie do wilgotnego środowiska
Oświetlenie łazienkowe musi spełniać przepisy, aby można było go bezpiecznie używać w wilgotnym środowisku. Każda strefa ma stopień ochrony IP, który określa poziom ochrony przed wilgocią i rodzaje opraw oświetleniowych dozwolonych do użytku w łazienkach. Wsparcie w doborze i zakupie odpowiedniego oświetlenia łazienkowego oferuje LInet STUDIO.
Po piąte: oświetlenie łazienkowe w okolicach lustra
Oświetlenie lustra musi być tak zaprojektowane, aby równomiernie rozświetlało twarz, nie tworząc przy tym cieni pod oczami czy w okolicach nosa. Pierwszą zasadą, o której należy pamiętać, jest to, że nie należy oświetlać samego lustra. Twarz musi być otoczona miękkim, bezcieniowym światłem. Najskuteczniejszym rozwiązaniem oświetleniowym są takie kinkiety, które oświetlą obie strony twarzy, aby zapewnić równomierny blask, bez widocznych cieni.