drewutnia

Szukasz miejsca na składzik drzewa? Przydomowa drewutnia to konstrukcja, która chroni drewno przed deszczem i śniegiem oraz umożliwia jego łatwe składowanie przez cały rok. Dowiedz się, jak zbudować domową wiatę na drewno, tak aby służyła na długi czas.

Drewutnia – co to jest?

Drewutnia to konstrukcja, która budowana jest zarówno jako samodzielny budynek, jak i budowla przylegająca do ścian domu. Wiata na drewno to miejsce, w którym drzewo ma zapewnione odpowiednie warunki do wyschnięcia i magazynowania. Drewutnia powstała z myślą o przygotowaniu drewna opałowego do całorocznego użytku – im lepiej jest wysuszone, tym wydajniej się pali oraz pozostawia po sobie tylko niewielkie ilości sadzy. Drewutnia na drzewo to konieczność dla każdej osoby mieszkającej w domu, który ogrzewany jest drewnem przez cały rok.

Budowa drewutni – z jakiego drzewa zbudować wiatę?

Drewutnie drewniane budowane są najczęściej z drewna sosnowego, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Przed zbudowaniem wiaty pamiętaj o odpowiednim zaimpregnowaniu konstrukcji. Deski sosnowe są podatne na impregnację, a sposobów zabezpieczenia drzewa jest kilka – najczęściej wykorzystywana jest metoda próżniowo-ciśnieniowa, która polega na odessaniu komórek drewna i wtłoczeniu w ich miejsce środka impregnującego. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się profesjonalnym natryskiem desek. Skorzystaj z oferty specjalistów, dzięki którym Twoja konstrukcja zachowa swoje walory na długi czas.

Budowa drewutni – lokalizacja wiaty

Pierwszym krokiem w budowaniu wiaty na drewno jest wybranie odpowiedniego miejsca na składowanie drzewa. Konstrukcja powinna stać w miejscu, które jest suche i dobrze nasłonecznione – optymalną lokalizacją jest południowa strona domu, na której częściej padają promienie słoneczne. Niezalecane jest stawianie drewutni na północnej stronie domu – przez niewielką ilość słońca przy ścianach panuje wyższa wilgotność, która jest niewskazana przy składowaniu drewna.

Budowa drewutni krok po kroku

Budowa drewutni nie jest skomplikowanym procesem – wymaga jednak odpowiedniego przygotowania terenu oraz niezbędnych elementów konstrukcyjnych takich jak, np. blacha, bale, deski czy krawędziaki.

Krok 1: fundamenty

Pierwszym krokiem w budowie wiaty z drewna jest wykonanie odpowiednich stopów fundamentowych kwadratowych lub okrągłych. Na początku wykop odpowiedni doły, a następnie zalej je betonem. Gdy beton zacznie się wiązać, umieść pośrodku stóp wsporniki słupów. W zależności od planowanej szerokości wiaty rozłóż bloczki w jednym lub w kilku rzędach, które podeprą konstrukcję podestu. Podłoże zabezpiecz folią izolacyjną lub papą, która stanowi skuteczną izolację przeciwwodną wiaty.

Krok 2: konstrukcja

Kolejnym etapem jest montaż słupów na wspornikach. W rogach wiaty wykorzystaj krawędziaki (słupy o przekroju kwadratowym), a wewnątrz te o przekroju prostokątnym. Pamiętaj o tym, że słupy z przodu wiaty powinny być wyższe od słupów tylnych tak, aby woda opadowa swobodnie spływała z konstrukcji. Następnie do słupów wiaty zamontuj legary, które stanowią konstrukcję wsporczą podestu – umieść je we wcięciach wykonanych u podstaw słupów. Kolejno na wierzchołkach słupów w nacięciach umieść dwie krokwie dachowe i ułóż je równolegle do legarów. Na krótszych bokach drewutni zamocuj od wewnątrz po jednej desce, która usztywni całą konstrukcję.

Krok 3: wykończenie

Ostatnim etapem budowy drewutni jest montaż zadaszenia. Dach drewutni wykonany jest najczęściej z blachy lub płyty OSB, która najczęściej pokryta jest papą dachową. Oprócz zadaszenia zadbaj również o podłogę wiaty – wykorzystaj do tego deski, które są przykręcone w poprzek legarów. Pamiętaj o pozostawieniu szczelin, dzięki którym zachowany zostanie wymagany dostęp powietrza. Podobnie wygląda sprawa ścian – wykończ je deskami i zachowaj odpowiedni odstęp, który zapewni wentylację wnętrza.

Jeżeli nie masz pomysłu jak zbudować własną drewutnię, odwiedź stronę https://sklep.andrewex.com.pl/ – znajdziesz tam wiele nowoczesnych wariantów wiat na drewno, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz dużą wytrzymałością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here