Własna tapeta krok po kroku

Zarówno fototapeta 3D, jak i 2D to doskonałe rozwiązanie do tworzenia efektownych dekoracji pomieszczeń. Można je wykorzystać do ozdoby ścian w mieszkaniach, a także powierzchni komercyjnych. Marzycie o stworzeniu własnej fototapety? Zastanawiacie się, co zrobić, jeśli wybrane zdjęcie nie do końca spełnia wasze oczekiwania? Jak edytować ujęcia, by tworzyć przy ich pomocy ciekawe kolaże? Poznajcie programy, dzięki którym będziecie mogli skorzystać z nowych możliwości.

Wydruk własnego obrazu w serwisie Tapety4u.pl

Zarówno fotografie dostępne w bankach zdjęć, jak i te robione samodzielnie można wydrukować w fotolabie cyfrowym Tapety4u.pl i stworzyć z nich ciekawą fototapetę. Przykładowo, decydując się na fototapetę góry z banku zdjęć, możecie wybrać w panelu nie tylko rodzaj wydruku czy podłoże, ale także zdecydować o bardziej szczegółowych parametrach. Przykładowo można dodać czarno-biały efekt i dzięki temu stworzyć bardziej klimatyczną wersję zdjęcia czy zdecydować się na sepię, która przywołuje na myśl fotografie z dawnych lat i będzie idealnie pasować do aranżacji w stylu retro. Dodatkowa opcja w panelu to efekt „cold”, czyli zmiana kolorów na chłodne, innymi słowy, nałożenie niebieskiego filtra.

Zdjęcia na fototapety można także obracać w prawo, w lewo, odbijać pionowo i poziomo. W programie możemy także na bieżąco kontrolować, jak odmieni zdjęcie wprowadzenie konkretnej opcji. Pod podglądem dostępne są także wizualizacje, które zmieniają się w czasie realnym. Taka wizualizacja znacząco ułatwia wyobrażenie sobie, jak będzie wyglądać tapeta w danym wnętrzu.

Wzory na fototapety dostępne w sieci

Jeśli nie dysponujemy dobrej jakości własnym zdjęciem, które chcemy i możemy przekształcić na fototapetę, to warto zasięgnąć inspiracji w sieci. W Internecie nie brakuje pięknych, profesjonalnie wykonanych ujęć. Bez względu na to, czy interesuje nas fototapeta góry, czy np. fototapeta morze, na pewno znajdziemy w sieci tysiące zdjęć w odpowiadającym nam rozmiarze. Można je znaleźć zarówno w darmowych, jak i płatnych bankach zdjęć. Zanim pobierzemy pliki, trzeba jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzić licencję. Jeśli dana fotografia jest opatrzona licencją CC-O, to znaczy, że można ją wykorzystywać, rozpowszechniać i modyfikować bez konieczności wskazywania źródła oraz autora.

Zastanawiacie się, z jakich banków zdjęć skorzystać? Wśród tych najpopularniejszych, w których znajdziecie tysiące ujęć o różnej tematyce, warto wymienić: Pixabay, Pexels, Unsplash, Foodshot, Split shire, Picjumbo, Tookapic, Cupcake, Gratisography, Freeimages.com.

Wybór i przygotowanie zdjęć na własną fototapetę

Wybór i przygotowanie zdjęć na własną fototapetę

Podczas doboru zdjęcia lub zdjęć na fototapetę, weź pod uwagę kilka czynników.

  1. Jakość zdjęcia, a co się z tym wiąże także jego wielkość, która przełoży się na wygląd na ścianie i decyduje też o możliwości zaprojektowania dużej fototapety.
  2. Kolorystyka zdjęcia, która powinna odpowiadać aranżacji wnętrza, by zapewnić mu dobry wygląd.
  3. Tematyka zdjęcia, która musi odpowiadać wystrojowi wnętrza lub motywowi przewodniemu. Nawet najpiękniejszy kolaż portretów wakacyjnych, podobnie jak ulubiony krajobraz z wycieczki nie będą dobrze wyglądać w każdym pomieszczeniu i w dowolnej aranżacji.

Praktycznie każde ujęcie, czy to wykonane zwykłym aparatem cyfrowym, czy niedrogą lustrzanką wymaga odpowiedniej obróbki graficznej, by poprawić jego wygląd. Co można zmienić? Przede wszystkim jasność i kontrast. Czasem potrzebna jest zmiana nasycenia czy wykadrowanie ujęcia, które nie zostało przeprowadzone właściwie. Jednym z bardzo prostych programów, które możemy wykorzystać w tym celu jest GIMP, który bywa także określany mianem bezpłatnej alternatywy programu Adobe Photoshop, z którego korzystają graficy na całym świecie. GIMP jest bardzo intuicyjny nawet dla tych, którzy nie mieli do tej pory zbyt wiele do czynienia z grafiką. W sieci dostępne są specjalne tutoriale, dzięki którym można szybko nauczyć się obsługi podstawowych opcji programu.

W GIMP-ie można edytować dowolną grafikę. Przykładowo wybierając fototapetę mosty czy góry można zmienić kolorystykę, dodać rozmycia, wyostrzyć ujęcie i zastosować szereg innych zabiegów, dzięki którym powstanie ciekawsza wersja pierwotnego ujęcia. Jeśli zamierzamy wykorzystać własne zdjęcie w formie fototapety, można w takiej sytuacji usunąć w programie efekt czerwonych oczu, poprawić wygląd sylwetki czy dokonać innych zmian.

Inne programy do przygotowywania własnej fototapety

Inne programy do przygotowywania własnej fototapety

Gotowa fototapeta może przedstawiać oryginalny kolaż lub mozaikę ulubionych ujęć. Zamiast więc zamawiać pojedyncze fotoobrazy czy też zdjęcia w formacie XXL, można się pokusić o połączenie wielu fotografii w jeden duży plik. Czy możemy to zrobić bezpłatnie? Oczywiście, że tak! Bez żadnych opłat można skorzystać np. z programu Collagelt. Możemy w nim ustalić m.in. liczbę zdjęć, sugerowane odstępy między nimi, kolory, wielkości ramek, cienie albo tło i w ten sposób stworzyć prawdziwe arcydzieło na ścianę.

Jeśli zależy nam na tym, by stworzyć bardziej zaawansowaną tapetę, dodać do niej tekst czy inne elementy, wtedy warto skorzystać z serwisu canva.com. Po rejestracji otrzymujemy dostęp do wielu elementów graficznych, a także tekstów o różnych krojach i oryginalnych tłach. Dodatkowo w serwisie można znaleźć przygotowane przez grafików różne motywy, które można edytować bez znajomości skomplikowanych programów.

Online dostępne są też różne darmowe programy do tworzenia tapet, głównie na pulpit. Pamiętajmy, że wykorzystanie własnej grafiki na fototapetę jest możliwe, ale zamawiając dekorację na ścianę, zawsze warto sprawdzić, czy wygenerowana jakość jest wystarczająca, by uzyskać oczekiwane wymiary tapety i czy plik przypadkiem nie jest dostępny na płatnej licencji, a w związku z tym, czy nie posiada znaku wodnego.

Podsumujmy więc, jak przygotować własną fototapetę:

  1. Wybierz własne zdjęcie lub znajdź pasujące w bankach zdjęć (możesz skorzystać z ujęć widocznych w naszym serwisie albo znaleźć fotografie na własną rękę).
  2.  Edytuj zdjęcie we własnym zakresie lub poproś o pomoc profesjonalnego grafika.
  3. Załaduj plik w serwisie Tapety4u.pl i dostosuj wszystkie parametry.

Czas na własną twórczość

Czas na własną twórczość

Projektowanie własnej fototapety może być ciekawym doświadczeniem. Przed złożeniem zamówienia warto poeksperymentować z wybranym ujęciem, zmienić jego kolorystykę, czy, jak w przypadku kolażu, edytować ułożenie zdjęć. Sprawdźcie więc, czy w swoich zasobach nie posiadacie niesamowitych ujęć, które staną się nie tylko ozdobą wnętrza, ale może też biura. Wypróbujcie polecane programy lub poszukajcie innych rozwiązań. Pamiętajcie, że fototapeta to jedna z wielu możliwości ozdobienia ścian. Może dodatkowo zaprojektujecie także własną fotonaklejkę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here