Wszystko co należy wiedzieć o kratkach kominkowych

Aby cały kominek działał w prawidłowy sposób, musi posiadać odpowiednie kratki. Musi być ich trzy. Dlaczego ich znaczenie jest tak duże? Gdzie należy je zamówić? Tego typu informacje należy zdobyć przed samym zakupem kratek. Dzięki temu uda się uniknąć niepotrzebnych błędów.

Po co są kratki kominkowe?

Każda z kratek kominkowych ma określone zadanie do spełnienia. Jakie? To zależne od tego, gdzie została ona dokładnie zamontowana.

Zadaniem kratki dolnej jest zaciągnięcie powietrza z pomieszczenia do obudowy. Pozwala to na opłynięcie powietrza. Zostaje ono ogrzane i przesuwa się do górnej części obudowy kominka.

W ten sposób zostaje ona oddana do kratki górnej. Jej zadaniem jest oddanie ciepłego powietrza do pomieszczenia.

Ostatnia, trzecia kratka, wspiera wentylację komory dekompresyjnej kominka.

Solidne kratki do kominka

Ważna jest odpowiednia konstrukcja samych kratek. W końcu narażone są one na wysoką temperaturę. Szukając kratek na takich stronach, jak https://www.komineo.pl/pl/c/Kratki-kominkowe/6, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są one wykonane. Po to, aby być pewnym tego, że są one również w stanie poradzić sobie z różnicą temperatur.

Osoby decydujące się na zakup kominka, muszą pamiętać o odpowiednim rozmiarze kratek. Zbyt małe nie będą skutecznie wspomagać wentylacji obudowy kominka. Kratka wlotowa i wylotowa jest takich samych rozmiarów. Dlaczego? Chodzi tu o względy estetyczne. W końcu kominek nie tylko ma okazać się rzeczą funkcjonalną, ale również estetyczną wizualnie, wpływając na charakter całego pomieszczenia.

Niekiedy można zrezygnować z dolnej kratki kominka. Jest to dozwolone tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli w samej obudowie kominka znajduje się w dolnej części inny otwór. Taki, który będzie odpowiedzialny za wprowadzenie do niej powietrza z pomieszczenia.

Współczesne kratki kominkowe występują w różnych kształtach. Począwszy od tych bardziej standardowych kształtów – kwadraty, koła, prostokąty, po nieco bardziej wymagające tunele i lufty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here