Lustro spełnia nie tylko funkcje dekoracyjne, ale i praktyczne, dlatego jest nieodłącznym elementem łazienki. Aranżując jej wystrój, trudno wyobrazić sobie, aby nie pojawiło się w końcu nad umywalką. Mnogość rozmiarów, kształtów i zdobień utrudnia jednak wybór. Co powinniśmy więc wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego modelu lustra?

Po pierwsze: wymiary

Jeśli planujemy przykleić lustro do ściany, umieszczając je pomiędzy kafelkami, jego wymiary (co do milimetra!) określić powinniśmy już w momencie układania glazury. Najczęściej szerokość lustrzanej tafli równa jest szerokości umywalki i zamyka się w przedziale od 40 do 80 centymetrów. Wysokość bywa rozmaita – decydują o niej głównie względny praktyczne, czyli możliwość swobodnego przejrzenia się wszystkich domowników, niezależnie od ich wzrostu. Należy jednak pamiętać, aby pozostawić kilkucentymetrową wolną przestrzeń między dolną krawędzią lustra a kranem przy umywalce. Coraz częściej pod lustrem przykleja się matę grzewczą, która włącza się wraz ze światłem i zapobiega osadzaniu się pary.

Po drugie: kształt i ozdobność ramy

Zwykle mawia się, że duże lustra sprawdzają się zwłaszcza w małych łazienkach, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń. Zasada ta nie zawsze się jednak sprawdza. Zbyt duża lustrzana tafla odbija i rozprasza światło, dlatego najlepiej pasować będzie do pomieszczeń pozbawionych okien (a niekoniecznie małych). W niewielkich łazienkach dobrze prezentują się przede wszystkim lustra minimalistyczne, pozbawione ram, prostokątne lub kwadratowe. Są stylowym dodatkiem, który nie przytłacza całego wystroju, a brak obramowania dodatkowo zwiększa ich powierzchnię. Do większych wnętrz dobrać można lustra bardziej ozdobne, w fantazyjnych kształtach, o antycznych albo egzotycznych ramach.

Po trzecie: dopasowanie

Lustra łazienkowe są zazwyczaj ostatnim elementem, jaki kupujemy, urządzając wnętrze. Powinny więc pasować zarówno do rodzaju glazury, jak i do mebli. Jeśli szafki mają zaokrąglone krawędzie, to i lustro powinno mieć łagodnie wykończone rogi. W małych łazienkach, w których brakuje miejsca na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów pielęgnacyjnych, sprawdzają się lustra z dodatkową półką. Kiedy wielkość umywalki uniemożliwia zbliżenie się do lustrzanej tafli, warto zamontować obok niewielkie lusterko powiększające, znajdujące się na składanym uchwycie, które w razie konieczności można rozłożyć. Planując urządzenie łazienki, należy dokładnie przemyśleć również kwestię oświetlenia. Jeśli zamontujemy dodatkowe lampki nad umywalką, nie musimy wybierać lustra z wbudowanym oświetleniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here