tapeta

Tapeta ścienna jest doskonałym pomysłem na szybką, nisko kosztową zmianę aranżacji `pokoju. Dzięki umiejętnie dobranej tapecie można wprowadzić trochę ożywienia czy koloru do pokoju, rozjaśnić wnętrze, a nawet – optycznie zwiększyć przestrzeń. Tapeta dobrze ukryje także pewne mankamenty pomieszczenia, skupiając uwagę, czy ukryje niedoskonałości na ścianach. Jak dobrać tapetę do każdego pomieszczenia w mieszkaniu lub domu?

Wybór tapety – na co zwracać uwagę?

Przy wyborze tapety przede wszystkim rozważ, czemu ma służyć. Przykładowo do rozjaśnienia i optycznego zwiększania pokoju wybierz żywe, jasne kolory, a do podkreślenia jednej ściany – ciemne tapety w kwiaty, we wzory czy pasy.

Tapetę dopasuj także do stylu pomieszczenia i kolorystki elementów oraz dekoracji. W pokoju urządzonym w stylu prowansalskim, romantycznym, czy retro nie sprawdzą się modernistyczne, grube pasy, a do industrialnych wnętrz nie dodasz pastelowej różowej tapety, kwiatów na wzorze tapety. Tutaj ważną rolę odgrywa zmysł estetyczny.

Zwróć także uwagę na wielkość pomieszczenia, bo o ile do średnich i dużych pokojów pasuje niemal wszystko, to trzeba być ostrożnym w doborze wzorów i barw tapety w małym pokoju. Zbyt duże wzory czy za ciemne odcienie przytłoczą pomieszczenie. Generalna zasada jest taka, że im mniejszy metraż, tym drobniejszy wzór czy rysunek na tapecie.

Ciemnych tapet nie poleca się także do pomieszczeń z małą ilością światła, bo spotęgują wrażenie ponurej atmosfery. W takich przypadkach jasna tapeta sprawdzi się o wiele lepiej.

rodzaje tapet

Rodzaj tapety a pomieszczenie

W ofercie sklepów remontowo-budowlanych jest wiele tapet różnego rodzaju w OBI. Nie tylko wzory i kolory różnicują tapety ścienne, ale także materiał, z którego są wykonane. Nie każda tapeta nada się do każdego pomieszczenia. Zobaczmy, jakie są rodzaje tapet ściennych.

Tapety papierowe

Najbardziej znany rodzaj tapety to wykonana z kilku warstw papieru. Są bardzo łatwe do ułożenia, choć trzeba dobrze przygotować podłoże poprzez zerwanie starej tapety i wyrównanie ściany, bo papier uwydatni wszelkie grudki i niedoskonałości. Ponadto tapeta papierowa podczas czyszczenia dość mocno się ściera. Dlatego polecana jest przede wszystkim do:

  • salonu, sypialni, gabinetu,
  • pomieszczeń, gdzie ściany są mniej narażone na działanie wilgoci oraz zabrudzenie,
  • pokoi o gładkich ścianach.

Nie należy kłaść tapety papierowej w kuchni i łazience.

Tapety na flizelinie

Flizelinowa tapeta ma dodatkową warstwę z włókniny poliestrowej. Nie smaruje się jej klejem – klej nakłada się na ścianę, co ułatwia aplikację tapety. Taki rodzaj tapety dobrze tłumi dźwięk oraz izoluje ciepło, a ponadto pomoże ukryć nierówności na powierzchni ściany. Tapetę na flizelinie warto położyć w:

  • korytarzu, holu, przedpokoju – miejscach narażonych na zabrudzenia,
  • pokoju dzieci, z racji izolacji akustycznej i termicznej, i innych pomieszczeniach, gdzie te właściwości są pożądane,
  • w łazienkach i innych wilgotnych pomieszczeniach, jeśli jest wykończona dodatkowo tapetą winylową,
  • w pomieszczeniach o nierównych ścianach.

Tapety winylowe

Tapety wykończone warstwą winylu, czyli tworzywem PCV, są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a przede wszystkim wilgoci. Łatwo je wyczyścić, nie tworzą się na nich zacieki, nie dochodzi też do odbarwień. Dlatego świetnie sprawdzą się:

  • w kuchni,
  • w łazienkach,
  • na korytarzu, w przedpokoju,
  • w pokoju dziecięcym,
  • w pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć, a ściany mają nierówności.

Tapety z włókna szklanego

Tapeta ścienna z włókna szklanego cechuje się jeszcze większą wytrzymałością niż tapeta winylowa – jest odporna na działanie ciepła, wilgoci, uszkodzenia mechaniczne. Świetnie tuszuje niedoskonałości na ścianach, bo ma grubą, tłoczoną fakturę. Ten rodzaj tapety jest wzmocniony przędzami szklanymi i stąd jej wyjątkowa wytrzymałość. Najczęściej występuje w kolorze białym, ale można ją pomalować farbą na dowolny odcień. Zalecana jest do:

  • Wnętrz narażonych na zabrudzenie, wilgoć.
  • Wyłożenia ścian blisko kominka, grzejników.
  • Pomieszczeń o ścianach z nierównościami.

Gdzie postawić na mocny kolor tapety?

Fascynują Cię bardzo intensywne, jasne lub ciemne odcienie tapet? Wybierz takie rozwiązanie do aranżacji sporych pomieszczeń, gdzie mocny kolor sprawdzi się jako tło. Do białych mebli dobieraj ciemne tapety, do ciemniejszych – jasne, intensywne barwy.  Staraj się nie wprowadzać chaosu, łącząc kilka mocnych barw w jednym pomieszczeniu

tapety

Akcentowanie jednej ściany – gdzie się sprawdzi?

Marzy ci się czarna tapeta? Albo tapeta w kwiaty przywodzącą na myśl wiosenną łąkę? To oryginalne tapety ścienne, które położone na wszystkich ścianach mogą przytłoczyć pomieszczenie, zaciemnić je zbytnio, pomniejszyć optycznie, czy wprowadzić niepotrzebny kicz. Jednak sprawdzą się jako pokrycie jednej tylko ściany – np. za łóżkiem w sypialni czy dekoracyjnie w salonie.

Taki akcent kolorystyczny czy wzorzysty pozwoli też na wyodrębnienie strefy w ramach jednego pokoju, np. na kącik czytelniczy, kącik zabaw dla dzieci itp. Podobną funkcję dekoracyjną pełnić może fototapeta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here