Wyposaż swój warsztat w potrzebne meble? Kilka porad

Wyposażenie warsztatu to zadanie niekoniecznie łatwe do wykonania. W warsztacie powinny znaleźć się specjalistyczne urządzenia umożliwiające wykonywanie potrzebnych prac o różnym poziomie skomplikowania. Z perspektywy organizacji pracy, równie istotne jest także skompletowanie odpowiedniego zestawu mebli, w których będziemy mogli trzymać wykorzystywane podczas pracy sprzęty, niezależnie od ich gabarytów i specyficznych wymagań.

Meble warsztatowe służą przede wszystkim lepszej organizacji pracy w danym miejscu. Rozumiemy przez to nie tylko możliwość utrzymywania względnego porządku w warsztacie i zmniejszenie przestrzeni zajmowanej przez różnego rodzaju sprzęty i urządzenia. Równie istotne jest, aby każdy wykorzystywany w pracy sprzęt posiadał „przypisane mu miejsce” – regał, szafkę lub szufladę, w której będzie się znajdował. Dzięki temu, ergonomia pracy w danym miejscu ulegnie znacznej poprawie – zmniejszy się ilość czasu potrzebnego na odnalezienie określonej części lub skompletowanie zestawu potrzebnego do wykonania określonego zadania, a tym samym – zmniejszy się czas naszej pracy.

Kompletowanie zestawu mebli warsztatowych

Przed przystąpieniem do zakupu mebli warsztatowych należy przygotować listę potrzebnych elementów wyposażenia. Wśród nich nie może zabraknąć dużego blatu, na którym będziemy wykonywać manualne czynności. Najczęściej, korzysta się w tym celu ze stołu, biurka lub innych rodzajów mebli. Dokonując wyboru blatu, należy uwzględnić, jakie czynności będziemy wykonywać w naszym warsztacie, jaki jest ciężar sprzętów, które będą obciążać blat, a także czy potrzebujemy mieć możliwość dostępu do blatu od każdej jego strony. 

Jeśli zdecydujemy się na zakup biurka, należy również uwzględnić potrzebę zakupu krzesła, które powinno być wygodne – najlepiej jeśli będzie wyposażone w możliwość regulacji poziomu nachylenia oparcia i wysokości siedziska. Ponadto, krzesło nie powinno ograniczać naszych ruchów podczas pracy. Odradzamy zakup foteli ruchomych (z kółkami), które często są mało statyczne, a przez to mogą stanowić przeszkodę podczas pracy.

Meble warsztatowe służące do przechowywania poszczególnych części to przede wszystkim regały i szafki. Ich obecność jest o tyle istotna, że zapewniają odpowiednie warunki, ograniczając szkodliwy wpływ kurzu, pyłków, wilgoci, a niekiedy także promieni słonecznych. Dokonując wyboru regałów i szafek, należy uwzględnić nie tylko wymogi przechowywanych w nich obiektów i urządzeń, ale także intensywność korzystania z nich. 

W przypadku obiektów wykorzystywanych częściej – takich jak niewielki osprzęt lub przedmioty metalowe – należy wybrać regały pozbawione drzwiczek lub szafki, z dużą ilością przegródek. Do przechowywania bardziej skomplikowanych sprzętów mechanicznych i elektronicznych, a także preparatów, zalecamy zakup szafek zamykanych.

Jeśli planujemy korzystać w naszym warsztacie z komputera – warto zaopatrzyć się w specjalistyczne szafki na komputery przemysłowe, wyposażone w wentylator, otwory na przewody i specjalną szufladę na klawiaturę. Korzystanie z takiej szafki stworzy odpowiednie warunki dla funkcjonowania urządzeń elektrycznych, odgradzając je od szkodliwego wpływu pyłków i zanieczyszczeń.

Dokonując wyboru mebli, warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz zabrudzenia. Wszystkie meble garażowe oraz warsztatowe powinny być wykonane z trwałych materiałów, a podstawa ich konstrukcji odpowiednio wzmocniona. Warto w tym celu zaopatrzyć się w wolnostojące szafy garażowe wzmacnianie stężeniami krzyżowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here