Zalety oświetlenia LED

0
1033

Każdy z nas na pewno wie, jak ważne jest dobre oświetlenie. Dzięki temu nie tylko stworzymy odpowiedni nastrój, ale także zadbamy o bezpieczeństwo, odpowiednio doświetlając przedmioty i inne zakamarki. Oprócz tego, jeśli założone oświetlenie jest oszczędne, tym lepiej dla nas. Nie da się ukryć, że oświetlenie LED zużywa około 80%-90% energii elektrycznej niż zwykłe żarówki. Jakie są największe zalety założenia oświetlenia LED?

Długa żywotność

To prawda, że żarówki LED cieszą się o wiele dłuższą żywotnością niż pozostałe rodzaje oświetlenia. Możemy to w bardzo prosty sposób porównać. Żarówka LED będzie nam służyła swoim światłem od 50 000 godzin do 15 000 godzin. By jeszcze bardziej to zobrazować, możemy przyjąć, że żarówka będzie się świeciła 8 godzin dziennie. Podczas gdy jej żywotność wynosi około 30 000 godzin, daje nam to 10 lat żywotności. Zwykła żarówka to tylko około 1000 godzin świecenia, a halogenowa to około 2000 godzin. W tym zestawieniu żarówka LED staje się przeciwnikiem nie do pokonania.

Nie występuje problem nagrzewania się źródła światła

Kolejną niewątpliwą zaletą żarówek LED jest to, że nie występuje problem z nagrzewaniem się. Na pewno świadomi jesteśmy, jak bardzo potrafi nagrzać się tradycyjna żarówka, a także halogeny. Nie tylko osiągają wysokie temperatury, ale także nagrzewają się bardzo szybko. Sprawia to, że nawet po wyłączeniu światła, przez dłuższy czas nie jesteśmy w stanie takiej żarówki dotknąć. Co więcej, przez tak wysoką temperaturę, mogą łatwo wytworzyć się plamy na suficie lub ścianie. Żarówki LED całkowicie eliminują tego typu problem. Nagrzewają się jedynie w niewielkim stopniu. Nie osiągają wysokich temperatur, a także bardzo szybko są w stanie ostygnąć.

Szeroki wybór barw i temperatury kolorów

Zwykle wybierając tradycyjne oświetlenie, skazani jesteśmy na jeden kolor lub inne podstawowe barwy. Nie da się ukryć, że w takim przypadku nie mamy zbyt dużych możliwości, jeśli chodzi o personalizację oświetlenia. Problem ten zanika, jeśli zdecydujemy się na zakup oświetlenia LED. Każdy z nas kojarzy żarówki LED z tymi, które były wstanie zapewnić nam oświetlenie w postaci jasnej bieli, jednak to już przeszłość. Obecnie tego typu oświetlenie możemy dobrać na podstawie własnych preferencji, jest ono bowiem dostępne w praktycznie każdym kolorze i w temperaturze barwowej. Możemy zatem przebierać w szerokiej gamie kolorystycznej, a także wybrać, czy odcień ma być chłodniejszy czy cieplejszy.

Energooszczędność bez czasu nagrzewania

Chyba każdy z nas ma w domu energooszczędne świetlówki. Wraz z rosnącymi cenami energii, stały się one niezwykle popularne. Pozwalają zaoszczędzić, jednak ich ogromnym mankamentem jest długi czas nagrzewania. Energooszczędne świetlówki, muszą osiągnąć odpowiednią temperaturę, by mogły zaświecić z pełną mocą. Co to oznacza?. W praktyce, wchodząc do ciemnego pokoju, w którym zamontowana jest energooszczędna świetlówka, po zapaleniu lampy, przez pierwszą minutę nie będziemy widzieć zupełnie nic. Świetlówka potrzebuje bowiem kilka minut, by móc odpowiednio zaświecić.

Łatwy montaż

Żarówka LED jest łatwa w montażu. Wystarczy jedynie, w pierwszej kolejności zamontować oprawy w przygotowanych otworach, a następnie umieścić tam żarówkę LED. Co więcej, ze względu na jej długą żywotność, prawdopodobnie nie będziemy musieli jej wymieniać, jeśli jednak zajdzie taka konieczność, wystarczy wypiąć ją z oprawy i wpiąć nową. Nie będzie to wymagało od nas żadnych specjalnych umiejętności ani narzędzi.

Żarówki tego typu są przyjazne dla środowiska

Stanowi to konkretny argument, dla wszystkich miłośników ekologii. Dlaczego żarówka LED jest przyjazna dla środowiska? Otóż odpowiedz jest bardzo prosta. Działa ona znacznie dłużej, przez co zużywa znacznie mniej energii. Oznacza to, że jest ona o wiele bardziej bezpieczna dla przyrody, niż tradycyjna świetlówka, która nie tylko zużywa znacznie więcej energii, ale także zachodzi potrzeba jej częstej wymiany. LEDy nie zawierają też szkodliwych substancji jak np. rtęć, dzięki czemu z łatwością mogą zostać poddane recyklingowi. Wyposażając swój dom lub mieszkanie w tego typu oświetlenie, przyczyniamy się także do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here