Zalety spania pod jedną kołdrą

Z badań wynika, że Polacy śpią obecnie znacznie krócej na dobę niż jeszcze 10 lat temu. By sobie to jakoś wynagrodzić, próbujemy urządzać pięknie sypialnie, by krótki czas, jaki tam spędzamy, był wykorzystany w pełni efektywnie i intymnie. Pościel wybieramy zwykle pod kątem ładnego wzoru i delikatności tkanin. Znacznie rzadziej zastanawiamy się nad tym, jakie zalety ma spanie z partnerem pod jedną, wielką kołdrą. A może warto o tym pomyśleć, aranżując wnętrze sypialni?

Jak śpią Polacy

Wedle badań opinii minimalnie więcej z nas śpi pod jedną kołdrą niż pod osobnymi. Wynika to nie tylko z dość archaicznego przekonania, że “spanie pod osobnymi kołdrami to koniec małżeństwa”, ale także z nawyków. Osoby pozostające długo poza związkiem, takie które przez większą część życia zmuszone były spać samotnie, zwyczajnie czują potrzebę przytulenia się do kogoś, w sposób kontrolowany. Dlaczego kontrolowany? Otóż w przypadku spania pod oddzielnymi kołdrami zawsze mamy niemal nieograniczone pole manewru. Zaś w spaniu pod jedną kołdrą, niezależnie od pory roku musimy się jakoś dostosować do wymagań partnera.

Pościel w wielkości max size

Jeśli dopiero aranżujesz wnętrze sypialni i wybierasz jej poszczególne składowe, warto pochylić się nieco dłużej nad wyborem pościeli do małżeńskiego łóżka. Od jego wielkości także będzie zależeć, czy wygodniej będzie spać pod jedną, czy dwiema kołdrami. W przypadku łóżka o szerokości 140 cm, spanie pod osobnymi kołdrami jest prawie niemożliwe, bo dwie kołdry będą zajmować tyle miejsca, że o wygodzie trudno tu mówić.

Pościel wielkości max size, czyli dwie poduszki i jedna kołdra jest dość standardowym rozwiązaniem, które ma jednak wiele zalet. Pościel 200×220 jest po prostu wygodna i intymna. Zapewnia przytulanie się w momentach, kiedy w sypialni jest chłodno i potrafi doskonale izolować od ciepła – ważne by zarówno wypełnienie kołdry, jak i sama pościel była odpowiednio dobrana do pory roku. Najlepiej do małżeńskiego łóżka nadają się pościele wykonane z naturalnego pierza, jedwabiu lub wełny – oczywiście wkład powinien być dostosowany do temperatur, jakie w naszej sypialni panują.

Materiał dobrych poszewek

Poszewki na pościel zwykle dzielą się na wykonane z materiałów sztucznych, mieszane (czyli tkanina syntetyczna połączona z tkaniną naturalną) i z materiałów naturalnych. Te ostatnie są oczywiście dla nas najzdrowsze i najbardziej przysłużą się higienie snu.

Zdecydowanie najpopularniejszą naturalną tkaniną pościelową jest bawełna – świetnie odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać. Oczywiście rodzajów bawełny użytej w poszyciach pościeli jest kilka rodzajów m.in. perkal, satyna, flanela, kora czy adamaszek. Inne popularne tkaniny to len, wełna czy jedwab. Tu tak samo jak przy wyborze wypełnienia kołder istotna będzie pora roku i przyzwyczajenia. Są osoby, które nawet w lecie będą chciały spać pod pościelą wełnianą, innym przez cały rok najwygodniej będzie pod pościelą jedwabną. Wybierając materiały pościeli 200×220, trzeba znaleźć kompromis, w innym przypadku nici ze spania pod jedną kołdrą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here