meble, meble drewniane, styl skandynawski, minimalistyczny, nowoczesny
meble, meble drewniane, styl skandynawski, minimalistyczny, nowoczesny

Kto z nas nie miał problemu z ich właściwym doborem… Wchodząc do salonu meblowego, naszym oczom ukazują się setki gotowych kompozycji, z których poszczególne elementy „krzyczą” do nas aby to właśnie je kupić. Jak wybrać meble, które zachwycą nie tylko swoim wyglądem ale także i funkcjonalnością? Na co zwrócić szczególną uwagę? Za chwilę dowiesz się jak należy odpowiednio dobierać wyposażenie do swojego mieszkania uwzględniając nie tylko własne potrzeby ale i ogólny wygląd poszczególnych pomieszczeń.

 

Zastanów się nad funkcją danego mebla!

Nieprzemyślane zakupy to najczęściej popełniany przez nas błąd. Pomyśl przez chwilę, ile razy zdarzyło Ci się wyjść ze sklepu z przedmiotem, którego tak naprawdę nie potrzebowałeś i z którego potem nie miałeś żadnego pożytku.

Zanim udasz się na zakupy, usiądź i zastanów się nad tym jakich mebli potrzebujesz na chwilę obecną. Jeżeli urządzasz swoje mieszkanie od zera, w pierwszej kolejności skup się na wyposażeniu tzw. bazowym-podstawowym, resztę na spokojnie możesz dokupić później.
Zwróć uwagę na to jaką funkcję mają pełnić – mebel idealny to taki, z którego będziesz korzystał i taki który ułatwi Ci codzienne wykonywanie niektórych obowiązków!

Zwróć uwagę na wymiar mebli

I nie chodzi tutaj tylko o wymiar konkretnego mebla ale i pomieszczenia, w którym ma stanąć. Niezliczone są przypadki kiedy to klienci błędnie oszacowali wielkość salonu, czego skutkiem był zakup kanapy, która zajęła praktycznie całe pomieszczenie, utrudniając tym samym swobodne poruszanie się po nim.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie planu/projektu, bez problemu zrobisz to samodzielnie na kartce papieru lub korzystając ze specjalnych (darmowych lub odpłatnych) programów do projektowania wnętrz dostępnych online. Pamiętaj aby dokładnie wymierzyć wnętrze, które masz zamiar w niedługim czasie wyposażyć. Teraz zastanów się jakiej wielkości mają być meble, pomysł przenieś na papier a następnie ustal, czy gabaryty poszczególnych elementów będą proporcjonalne do wielkości całego pomieszczenia. To najprostszy sposób na zachowanie swoistej równowagi w aranżowanym wnętrzu.

Wybierz kolor i kształt

Na te cechy swoją uwagę zwracamy niestety na samym początku a jak widać powinna być ona trzecia w kolejności. W momencie kiedy wiesz już jakiego mebla potrzebujesz, ustaliłeś jego przeznaczenie oraz gabaryty to teraz najwyższa pora zastanowić się nad jego kolorem oraz kształtem.
Dobór odpowiedniej barwy oraz modelu musi być dopasowany pod styl aranżacyjny na jaki się zdecydowałeś np. nowoczesny, skandynawski, klasyczny, włoski, prowansalski itp. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym i wyjątkowym, posiada takie cechy, które odzwierciedlają jego osobliwości i naturę.
Używając odpowiednich kolorów oraz kształtów w prosty sposób odmienisz ogólny wygląd wnętrza. Gra kolorami to jeden z najprostszych sposobów na optyczne powiększenie lub zmniejszenie danego pomieszczenia.
Pamiętaj o tym, że jasne kolory – powiększają, ciemne kolory – pomniejszają, ciepłe barwy – przybliżają a zimne z kolei – oddalają.

meble
Skonsultuj swój pomysł z pozostałymi członkami rodziny

Co dwie głowy to nie jedna – tak też jest i w tym przypadku. Wahasz się pomiędzy kolorem, modelem oraz kształtem mebla? Jeżeli dzielisz mieszkanie z współmałżonkiem lub innymi osobami podejmijcie wspólną decyzję, przecież z mebli będzie korzystać każdy z członków rodziny. Może okaże się, że Twój pomysł był nie do końca trafny lub wręcz przeciwnie – pozostałe osoby utwierdzą Cię tylko w przekonaniu, że podjąłeś słuszną decyzję.

Uważaj na niską cenę!

Atrakcyjne ceny bywają kuszące jednak w większości przypadków meble „z promocji” zrobione są dużo gorszych jakościowo materiałów a i samo ich wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Pamiętaj aby taki mebel dokładnie obejrzeć w sklepie, koniecznie zapytaj sprzedawcę czym spowodowana jest obniżka ceny – być może produkt posiada wadę fabryczną, która na pierwszy rzut oka jest zupełnie niewidoczna. Niekiedy zdarzają się także i promocje, z których naprawdę warto skorzystać – chodzi o tzw. ostatnie sztuki, czyli meble z pochodzące z wyprzedanych już kolekcji.

Skorzystaj z porady specjalisty

Nie wiesz jak urządzić swoje nowe mieszkanie? Masz problem z doborem odpowiedniego wyposażenia? W takiej sytuacji najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady projektanta lub dekoratora wnętrz. Pomoże on Ci nie tylko w zakupach ale także w późniejszym ustawieniu mebli, tak by mieszkanie było nie tylko modne ale i praktyczne. Skorzystaj z wyszukiwarki internetowej i dowiedz się kto cieszy się największym zaufaniem i doświadczeniem w miejscu Twojego zamieszkania. Koszt usługi za zaaranżowanie np. kuchni to wydatek ok. 400-600 zł.
Jak widać poszukiwania oraz zakup idealnych mebli wcale nie musi być skomplikowanym przedsięwzięciem. Skup się na tym czego tak naprawdę potrzebujesz, skorzystaj z powyższych wskazówek a Twoje mieszkanie wypełni się przedmiotami funkcjonalnymi, które w dużej mierze odpowiadać będą za ogólny efekt końcowy całej aranżacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here