Rodzaje materaców

W łóżku spędzamy około 1/3 życia. Najważniejszym elementem tego mebla jest bez wątpienia materac. To on decyduje o komforcie snu, a także wpływa na nasze codzienne samopoczucie. Każdy może mieć inne potrzeby i upodobania co do twardości czy struktury materaca, dlatego na rynku znajduje się wiele ich rodzajów – m.in. piankowe, termoelastyczne czy sprężynowe. Jak wybrać ten odpowiedni?   

Rozmiar i poziom twardości materaca

Jak wiadomo, zadaniem materaca jest zapewnienie maksymalnej wygody i zdrowego snu. Odpowiedni model powinien też gwarantować dobre podparcie dla kręgosłupa. Wśród najważniejszych czynników, które wpływają na te funkcje, wymienia się rozmiar i twardość materaca.

W ofercie producentów znajdziemy szeroki wybór rozmiarów. Najpopularniejsze są materace 180×200 i 200×200. Wymiary dobiera się do wielkości łóżka, choć dodatkowym wyznacznikiem może być to, że właściwy model powinien być o około 20 cm dłuższy od leżącej na nim osoby. Jeśli chodzi o poziom komfortu, znacznie większe znaczenie ma stopień miękkości.

Materace H3 i H4 oraz DUO

Dobrze dobrany materac nie będzie ani za twardy, ani za miękki. Powinien być dopasowany do wagi i krzywizn kręgosłupa danej osoby. Jeżeli użytkownik jest lekki, najlepiej wybrać miękki materac. Analogicznie, gdy osoba śpiąca na materacu jest cięższa, warto postawić na model twardszy. Miękkość materaca określa się w stopniach:

  • H2 – średnio miękki dla osób ważących do 80 kg, 
  • H3 – uniwersalny, średnio-twardy dla osób o wadze do 90 kg, 
  • H4 – twardy, dla ludzi ważących więcej niż 70 kg. 

Na rynku dostępne są materace DUO dla par, gdzie partnerzy mają różne potrzeby. Wówczas po jednej stronie znajduje się np. wkład H3, po drugiej H4. Istnieją też produkty z 7 strefami twardości, które utrzymują kręgosłup w linii prostej, zapewniając odpowiednie podparcie dla głowy, klatki piersiowej, odcinka lędźwiowego, miednicy, stóp itd. 

Materace lateksowe

Materace dzielimy także ze względu na strukturę i materiały wykonania. Produkty lateksowe układają się w stosunku do kształtu obciążenia. W ten sposób idealnie dopasowują się do kręgosłupa, umożliwiając utrzymanie go w linii prostej. Materac lateksowy gwarantuje stabilne podparcie i precyzyjniej rozkłada obciążenie. Do tego jest odporny na odkształcenia. Zazwyczaj ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, więc będzie odpowiedni dla alergików. Takie rozwiązanie jest korzystne szczególnie wtedy, gdy dodatkowo zainwestujemy w specjalną, profilowaną poduszkę. 

Materace sprężynowe i kieszeniowe

Materac sprężynowy jest wypełniony sprężynami ze stali wysoko elastycznej. Jego najpopularniejsza wersja to materac kieszeniowy, który – w porównaniu z lateksowym – jest nieco twardszy. Struktura materaca sprężynowego opiera się oddzieleniu sprężyn za pomocą połączonych ze sobą kieszonek. W rezultacie każda z nich pracuje osobno, a materac dopasowuje się do sylwetki użytkownika.

Stopień komfortu oferowany przez materac sprężynowy jest podobny do tego, który uzyskamy dzięki wersji z lateksu. Co więcej, materace kieszeniowe są znacznie tańsze, dlatego często są chętniej wybieraną opcją. 

Materace piankowe

Taki materac może mieć wypełnienie piankowe wysoko lub termoelastyczne. Nie zawiera sprężyn, wykazuje też pewne właściwości ortopedyczne. W przypadku pianek wysokoelastycznych można spodziewać się dobrego podparcia dla całego ciała, ponieważ są bardzo gęste. Za to pianki termoelasytczne odwzorowują kształty sylwetki na podstawie temperatury, przyjemnie otulając całe ciało. Oprócz tego oba warianty zapewniają właściwą higienę, gdyż pianka jest tworzywem dobrze przepuszczającym powietrze. 

Jaki materac wybrać?

Rodzaj materaca dobieramy zgodnie z własnymi upodobaniami oraz stanem zdrowia (warto zwrócić uwagę na występujące alergie, bóle pleców itd.). To, co będzie w 100% wygodne i komfortowe dla jednej osoby, może być nie do przyjęcia dla drugiej. Znaczenie ma również waga, od której uzależnia się poziom twardości materaca. Poza tym warto wybrać odpowiedniego producenta – zakup produktu od zaufanej, polecanej firmy to najlepsza gwarancja, że zakupiony materac spełni nasze oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here