10 najładniejszych pnączy ozdobnych do ogrodu

Pnącza w ogrodach to doskonałe rozwiązanie, które zdobi płoty, mury, a w razie potrzeby maskuje mniej reprezentacyjne ściany i inne nieatrakcyjne przestrzenie. Rośliny tego rodzaju świetnie sprawdzają się w przydomowych ogródkach, gdzie są nie tylko ich ozdobą, ale – rosnąc przy płocie – osłaniają nas przed ciekawskimi spojrzeniami. Można wykorzystać je także bardziej kreatywnie, tworząc wyeksponowane, kwitnące pergole czy altanki. Sadzonki tych roślin możesz kupić w sklepie Florexpol. Ozdobne pnącza do ogrodu mają wiele zastosowań i jedną podstawową zaletę: są po prostu piękne. Przedstawiamy 10 najładniejszych pnączy do Twojego ogrodu!

  1. Powojnik Krakowiak – to polska odmiana powojnika. Ma charakterystyczne, jaskraworóżowe kwiaty z ciemniejszymi pręgami. Kwitnie intensywnie przez całe lato i osiąga wysokość nawet do 3 metrów. Roślina ta intensywnie rośnie i jest wyjątkowo łatwa w uprawie: może rosnąć na każdym stanowisku, także w pojemnikach, zdobiąc nie tylko ogród, ale i balkon czy taras.
  2. Glicynia – znana jako glicynia chińska, wisteria czy słodlin. To pnącze o wyjątkowo pięknych i okazałych kwiatostanach, które występują w wielu odcieniach: białym, lawendowym, różowym, czasami niebieskim. Kwiaty glicynii charakteryzują się specyficzną, groniastą formą oraz swoją okazałością: kwiatostany niektórych odmian mogą mieć nawet 70 cm długości. Pnącze to wymaga solidnej podpory, ponieważ okazy wieloletnie mają pędy o obwodzie nawet kilkudziesięciu centymetrów.
  3. Wiciokrzew – to pnącza o wyjątkowych kwiatach i naprawdę oszałamiającym zapachu. Nie są trudne w uprawie i poza początkowym okresem wzrostu, nie wymagają regularnego cięcia. Tolerują prawie wszystkie stanowiska, ale najobficiej kwitną w pełnym słońcu. Roślina ta potrzebuje podpory, wokół której się owija.
  4. Milin – pnącze to czasem mylone jest z glicynią, ponieważ ma podobne liście i pokrój. Jednak podczas kwitnienia nie może być mowy o potencjalnej pomyłce: milin ma imponujące kwiaty w kształcie trąbki, które występują w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub żółtym. Roślina ta nie jest w pełni odporna na przemarzanie, dlatego powinna być posadzona w osłoniętej części ogrodu. Wiosną pędy dobrze odrastają z korzenia.
  5. Powojnik Mazury – to kolejna odmiana powojnika, jednak w tym wypadku wytarza ona pełne kwiaty o misternie ułożonych płatkach i urokliwej błękitnej barwie. Kwitnie obficie i długo – od czerwca do września. Roślina ta cieszy oko nawet przekwitając: otwiera wtedy szeroko swoje kwiaty, ukazując kremowy środek.
  6. Rdestówka – to pnącze, które charakteryzuje się wyjątkowo mocnym przyrostem, dochodzącym nawet do 8-10 metrów rocznie. Wybór tej rośliny to najlepszy sposób na to, aby szybko pokryć ścianę czy płot zielenią. W miastach może dodatkowo tworzyć osłonę przed hałasem. Ponieważ jest ekspansywna, należy jej przygotować podpory o mocnej konstrukcji i przycinać ją, gdy nadmiernie się rozrośnie.
  7. Kobea – to wyjątkowo ładne pnącze, jednak w naszym klimacie tylko jednoroczne. Charakteryzuje się przepięknymi, dużymi kwiatami i szybkim przyrostem, nawet do 5 m. Z powodzeniem można ją uprawiać z nasion.
  8. Róża pnąca – w zestawieniu tym nie mogło zabraknąć popularnej w Polsce rośliny, jaką jest pnąca róża. Róże tego typu są pnączami pozornymi, dlatego warto pamiętać, że wymagają one podpór, a także naszej pomocy w przeplataniu i podwiązywaniu pędów. Odmiany godne uwagi: Coral Dawn, Goldstern, New Dawn czy Climbing.
  9. Hortensja pnąca – to pnącze, które zdecydowanie lubi miejsca zacienione, świetnie więc sprawdzi się np. pod koronami drzew, zarówno jako podszyt, jak i prowadzona po pniu. Zachwyca swoimi obfitymi, dużymi białymi kwiatami, które w odróżnieniu od większości roślin pnących umie rozwijać w warunkach braku światła. Wymaga bardzo silnych podpór.
  10. Akebia pięciolistkowa – to dość mało popularne pnącze, jednak zdecydowanie godne uwagi. Posiada oryginalny kształt kwiatów, a ozdobne są także młode pędy o fioletowej barwie. Jesienią miejsce kwiatów zajmują dekoracyjne owoce. Roślina ma przyjemny, korzenny zapach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here