wnętrze

Komfort to pojęcie względne. Jednym będzie się dobrze żyło wśród betonu i plastiku, inni lubią elegancję i sztukaterie, a jeszcze innych ucieszy czarny sufit. Magda Knappe – architekt wnętrz z Warszawy opowie o głównych zasadach każdego remontu.

Ogólnie rzecz biorąc, pojęcie komfortu jest bardziej związane z psychologią niż projektowaniem, ale są to obszary pokrewne. Praca nad każdym nowym projektem zaczyna się od rozmowy z klientem: muszę zrozumieć, jakie są oczekiwania, jego zainteresowania i priorytety. Jednocześnie ważne jest, aby skupić się na życzeniach, ale nie doprowadzać do sytuacji, gdy to klient prowadzi projektanta. Niemal zawsze zdarza się sytuacja, w której projektant musi wytłumaczyć, że profesjonalna propozycja najprawdopodobniej będzie lepsza niż pomysł klienta. Tutaj istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia się w narzucaniu własnego zdania, więc zawsze trzeba się kontrolować i balansować na styku interesów.

Czytaj także inny ciekawy artykuł projektantki projekt salonu.

Zwykle podczas procesu remontu czy wykończenia pojawia się kilka typowych problemów, na które klienci nie są przygotowani. Ogólnie można je opisać w czterech punktach:

  1. brak ustalenia szczegółów;
  2. nieprzewidziane konsekwencje podjętych decyzji;
  3. brak umowy;
  4. niemożność obrony swoich pomysłów/wymagań przed wykonawcami.

Tych problemów można uniknąć, jeśli zwrócisz się do profesjonalistów, którzy nie tylko stworzą projekt wnętrz ale również wykonają szczegółowe rysunki, pomogą w wyborze materiałów, ale także pomogą zorganizować i zarządzać procesem wykończenia czy remontu.

Możesz sformułować 5 głównych zasad remontu/wykończenia, których należy przestrzegać, aby zrealizować wnętrze swoich marzeń.

Zasada 1. Pomoc profesjonalistów

Przy projekcie wnętrz musi być obecny architekt lub projektant wnętrz. Dla większości ludzi remont czy wykończenie to sytuacja nietypowa. Jeśli robisz wszystko sam, możesz przegapić wiele ważnych kwestii. Na przykład, jeśli na etapie brudnych prac na budowie nie zadbałeś o dobrą jakość gładzi, to podczas prac wykończeniowych poprawki będą wymagały dużego wysiłku i spowodują nieprzewidziane wydatki. Architekt pomoże Ci uniknąć takich sytuacji.

Zasada 2. Dbałość o szczegóły

Design jest jak domek z kart: jeden niezręczny ruch i zawali się. Jeden zły rozmiar i wszystkie plany się rozpadają. Na przykład umieszcza się dodatkową ścianę z bloczków. Grubość bloczków wynosi 100 milimetrów, ale w rzeczywistości ściana będzie miała 120 milimetrów, ponieważ jest otynkowana, dodawane są gniazda, układane są płytki. Ta dokładność jest szczególnie ważna w małych wnętrzach gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Zasada 3. Zbieranie informacji

Klient i architekt wnętrz stają się najbliższymi przyjaciółmi w trakcie projektu wnętrz. Trzeba ustalić wiele kwestii i lepiej tego nie zaniedbywać. Na przykład minimalne wygodne rozmiary dla kabiny prysznicowej to 80 x 80 centymetrów. Jeśli jednak dana osoba jest duża, nie będzie jej wygodnie w takiej kabinie. Być może zabraknie miejsca nawet przy rozmiarze 90 x 90 centymetrów. Kolejna kwestia: wysokość wyjścia głowicy prysznicowej ze ściany. Standardowo, deszczownicę montuje się na wysokości od 200 do 220 centymetrów. Ale aby było wygodnie, odległość od głowy do deszczownicy musi wynosić co najmniej 30 centymetrów, a jeśli klient jest wysoki, należy to wziąć pod uwagę. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją pewne zalecenia i doświadczenia, ale ważne też są osobiste preferencje i życzenia: wygodny dom czy mieszkanie to suma jednych i drugich.

Zasada 4. Ufaj, ale weryfikuj

Wykonawcy zazwyczaj chcą coś zmienić lub uprościć. Aby ich kontrolować, istnieje nadzór architektoniczny – system interakcji między architektem a wykonawcami. Ale oczywiście żaden nadzór nie uratuje realizacji, jeśli pracownicy nie będą potrafili czytać rysunków, więc jeszcze przed zawarciem umowy z wykonawcami należy podkreślić, że będą musieli współpracować z projektantem. Wykonawca musi zadawać projektantowi pytania, jeśli coś jest niejasne, a projektant musi albo odpowiedzieć, albo przekazać pytanie klientowi. Wykonawca nie musi dzwonić bezpośrednio do klienta w sprawach związanych z projektem.

Zasada 5. Oszacuj swój budżet

Ważne jest wcześniejsze omówienie budżetu i należy wziąć pod uwagę zarówno koszt projektu, jak i nieprzewidziane wydatki. Takie działanie pozwolić określić, na jakie materiały możesz sobie pozwolić. Być może nie powinieneś tracić czasu i od razu zakupić wszystko w Ikei. Albo wręcz przeciwnie, możesz spakować się i polecieć do Włoch, odwiedzić fabryki mebli, negocjować zamówienia. Projekt musi być przygotowany nie tylko z uwzględnieniem życzeń stylistycznych i funkcjonalnych, ale także z uwzględnieniem możliwości finansowych klienta.

Więcej ciekawych artykułów o projektowaniu wnętrz i nie tylko znajdziesz na blogu projektantki https://projektowaniewnetrz24.eu/blog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here