Na dobry, relaksujący i udany sen wpływa wiele czynników. Zaczynając od wystroju wnętrza sypialni, które potrafi wywołać odpowiedni nastrój sprzyjający zasypianiu, przez wybór odpowiedniego i wygodnego łóżka i materaca, po dopasowanie do swoich upodobań pościeli i prześcieradła. Prześcieradło ma olbrzymie znaczenie, choć bardzo często ignorujemy jego wpływ na jakość naszego snu. Jest to jednak błędne myślenie, które może przełożyć się na fakt, że po prostu będziemy się męczyć podczas spania. Jednak jaki produkt wybrać w zalewie tylu możliwości. Bawełniane, frotte, a może inne prześcieradło? Sprawdźmy, jakie walory mają poszczególne materiały.

Olbrzymi wybór na rynku – trudna decyzja

Na rynku akcesoriów do spania panuje olbrzymi wybór i duża konkurencja https://www.dlaspania.pl/posciel/przescieradla. Prześcieradła produkowane są z bardzo dużej ilości materiałów. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Właściwie nie istnieje jedna odpowiedzieć na pytanie dotyczące najbardziej korzystnego wyboru prześcieradła. Każdy materiał posiada bowiem swoje walory, ale też i wady. Jednak są one kwestią względna, bowiem, to, co dla jednego jest zaletą, dla drugiego może być wadą. Przy wyborze prześcieradła nie istnieje żadna uniwersalna zasada, jaką należałoby się kierować. Jest to indywidualna decyzja, która powinna uwzględnić własne preferencje. Dlatego, nie podamy tu odpowiedzi, jakie prześcieradło jest najkorzystniej wybrać, a jedynie przytoczymy cechy poszczególnych materiałów, na podstawie, których każdy powinien dokonać samodzielnego wyboru, biorąc pod uwagę własne preferencje.

Czym się kierować?

Wybór pomiędzy materiałem prześcieradła, może uwzględniać kilka aspektów, które różnicują te produkty. Może to być wytrzymałość i możliwość swobodnego prania, praktyczność przejawiająca się koniecznością lub nie – prasowania, może to być stopień izolacji ciepła, może to być uczucie, jakie wywołuje w kontakcie z ludzką skórą, a także zwykły wygląd i estetyka.

Bawełna

Najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym prześcieradłem jest produkt wykonany z bawełny. Należą one do najbardziej wytrzymałych i trwałych prześcieradeł. Dużą zaletą tego materiału jest fakt, że łatwo jest utrzymać jego czystość. Prześcieradła bawełniane można bowiem prać w wysokich temperaturach bez żadnego ryzyka o niepożądany wpływ na ich strukturę. Ten proces na pewno nie zniszczy prześcieradła bawełnianego. Jednak, jak to w życiu bywa, coś, za coś. Prześcieradła bawełniane należy prasować, w przeciwnym razie uzyskamy zaburzony komfort i estetykę. Są to również prześcieradła przewiewne, co jest dużą zaletą. Jednak ich wadą, szczególnie przy grubym splocie prześcieradła, może być odczuwane przez niektóre osoby uczucie szorstkości.

Satyna

Satyna to rodzaj splotu, jaki stosuje się w prześcieradłach bawełnianych. Dzięki temu, bawełniany produkt zyskuje gładkość i stwarza dużą przyjemność w kontakcie ze skórą, zachowując jednocześnie swoją trwałość. Satynowe prześcieradło nie będzie oczywiście tak wytrzymałe, jak typowe bawełniane, ale dalej będzie można je prać bez większych obaw.

Frotte

Prześcieradła frotte to propozycja dla tych, którzy wiecznie marzną. Są one bowiem grube i mięsiste, stanowią bardzo dobrą izolację cieplną, dlatego idealnie nadają się na okres zimy. Jednak ich zaleta trzymania ciepła, może okazać się wadą w okresie letnim, kiedy mogą być po prostu za gorące. Te prześcieradła mają też bardzo wysoki wskaźnik chłonności, co powoduje, że idealnie nadadzą się dla ludzi, którzy się nadmiernie pocą. Ta zaleta czyni je też idealnymi prześcieradłami podczas choroby, kiedy z powodu wysokiej gorączki bardzo się pocimy.

Jersey

Prześcieradła wykonane z jersey dla wielu osób stanowią najlepsze rozwiązanie. Są bardzo praktyczne, gdyż nie trzeba ich prasować. Wszelkie zagniecenia znikają samoczynnie po nałożeniu prześcieradła na materac. Jersey to tkanina lekka i miękka, jest bardzo miła w dotyku i dobrze się na niej śpi. Dla wielu osób może jednak być zbyt delikatna podczas okresu zimowego i powodować przemarznięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here