Biodegradowalne worki na śmieci

Worki na śmieci są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu czy biura. Przydają się w przestrzeniach publicznych, miejscach usługowych czy też fabrykach. Dosłownie każdy z nas każdego dnia korzysta z takich worków. Nic więc dziwnego, że powinniśmy w szczególności zwracać uwagę na materiał, z jakiego są wykonane.

W oceanie worków na śmieci

Jak już wspomnieliśmy, worki na śmieci są niezbędne każdemu z nas w jego codziennym życiu. Oznacza to, że nie mamy wyboru, jak tylko korzystać z nich, aby segregować odpady, które powstają w każdym przedsiębiorstwie i gospodarstwie domowym. Segregacja z jednej strony pozwala nam lepiej zarządzać odpadami i oddawać je do recyklingu, z drugiej jednak wymaga stosowania sporej ilości worków na śmieci. Nie zapominajmy, że one same także są odpadem.

Worki na śmieci, które najczęściej wybieramy, wykonane są z plastiku. Niestety oznacza to, że same są odpadem trudnym do recyklingu czy degradacji. To z kolei przekłada się na fakt, że mają tendencję do zalegania na wysypiskach. Konieczność ich magazynowania w ten sposób, zanim uda się je zneutralizować, nie jest zbyt korzystna dla środowiska. Również wiele sposobów ich przeróbki nie jest dla niego odpowiednich i może powodować zanieczyszczenie.

Abyśmy zatem nie utonęli w oceanie worków na śmieci (i samych śmieci) warto zwracać uwagę na możliwość wykorzystywania worków wykonanych z innych materiałów niż plastik.

Biodegradowalne worki na śmieci. Z czego mogą być zrobione?

Biodegradowalne worki na śmieci wykonywane są z surowców roślinnych, przede wszystkim z włókien roślinnych i skrobi kukurydzianej. Dzięki temu mogą być łatwo podane recyklingowi, w tym między innymi rozkładowi naturalnemu na kompostowniku. Oznacza to, że są wręcz idealne dla osób, które posiadają własne ogródki. Wówczas, jeśli tylko w biodegradowalnym worku znajdują się same odpady pochodzenia biologicznego (np. obierki), bez problemu można je składować na kompost.

Inny rodzaj worków wykonywany jest ze specjalnej folii typu oxy-biodegradowalnej, która podlega rozkładowi za pomocą dodanego do nich uprzednio (na etapie produkcji) środka umożliwiającego szybki rozpad na mniejsze cząstki, ulegające łatwej degradacji właściwej. Pomimo iż nie mogą one zostać poddane kompostowaniu, również doskonale się sprawdzają w celu wspomożenia środowiska.

Jak można wykorzystywać worki biodegradowalne?

Worki biodegradowalne z powodzeniem mogą zastąpić wszystkie klasyczne rodzaje worków na śmieci. W pierwszej kolejności są to więc duże worki na odpady komunalne, pochodzące z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Następnie warto wymienić małe torebki, które bardzo przydają się w codziennym życiu, jak przede wszystkim torebki śniadaniowe. To ten typ woreczków, które zużywane są wręcz masowo każdego dnia.

Na uwagę zasługują sobie także worki biodegradowalne na psie odchody, które również dobrze zastępują klasyczne, plastikowe woreczki. Z pewnością powinien je wypróbować każdy właściciel czworonoga, dzięki czemu pomoże dbać o środowisko naturalne w podwójny sposób: zarówno zbierając odchody, jak i wrzucając je do łatwo degradowalnego woreczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here