Ciemny przedsionek? Wybierz drzwi z naświetlem!

W wielu domach przedsionki nie mają okien, dlatego jeżeli zamontujemy w nich jednolite drzwi, wejście do domu cały czas będzie tonęło w mroku. Jest jedna rozwiązanie, które wcale nie wymaga montażu okien – to drzwi z przeszkleniami i naświetlami.

Na polskim rynku dostępne są różne drzwi zewnętrzne. Do dyspozycji mamy między innymi modele jednolite, bez żadnych przeszkleń, a także modele z przeszkleniami w skrzydle drzwiowym oraz z naświetlami, które montowane są po bokach lub nad skrzydłem drzwiowym.

Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości światła naturalnego w przedsionku, warto pomyśleć o takich właśnie modelach, które sprawią, że pomieszczenie to nie będzie wyglądało tak ciemno. Dodatkowo pomogą nam one w łatwym sprawdzeniu, kto dzwoni do drzwi, jeszcze zanim je otworzymy. Co więcej, specjalne drzwi energooszczędne z naświetlami pozwalają na uzyskanie dodatkowej, darmowej energii w domach pasywnych i energooszczędnych – drzwi takie montuje się od strony południowej, ponieważ wtedy wpuszczają do wnętrz najwięcej ciepła.

Gdy dobieramy drzwi z przeszkleniem lub drzwi z naświetlem, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że mogą one pogorszyć współczynnik przenikania ciepła drzwi, czyli sprawić, że będą one mniej ciepłe. Dotyczy to w szczególności tańszych modeli drzwi, w przypadku których naświetla i przeszklenia nie są odpowiednio izolowane i w związku z tym są powodują one ucieczkę ciepła z przedsionka.

Gdy chcemy temu zapobiec, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, jaki jest współczynnik przenikania ciepła zarówno dla całych drzwi, jak i dla przeszklenia. Najlepszymi parametrami mogą pochwalić się tak zwane drzwi energooszczędne, ale wtedy, gdy nie mamy domu budowanego zgodnie ze standardami domów pasywnych i energooszczędnych, wówczas ich zakupienie nie będzie opłacalne. Wtedy warto po prostu wybrać solidne drzwi z dobrym ociepleniem oraz dobrze uszczelnionymi naświetlami, które będą tańsze.

Warto również wskazać, że nie wszystkie przeszklenia i naświetla spełniają standardy antywłamaniowe, dlatego poprzez ich zastosowanie możemy zmniejszyć poziom zabezpieczenia drzwi antywłamaniowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here