Savoir vivre - rodzaje sztućców

Gustowne i eleganckie przyjęcia w restauracji wiążą się często z koniecznością merytorycznego przygotowania do ich udziału – najwięcej komplikacji wydają się stwarzać zasady zachowania się przy stole oraz korzystania z rozmaitych rodzajów sztućców.

Jak najprościej rozpoznać, do czego służą sztućce?

Podstawową wskazówką wobec osób słabo odnajdujących się w pozornie zagmatwanych zasadach stołowego savoir-vivre jest zwracanie uwagi na kolejność serwowanych potraw – ułożenie sztućców okazuje się bowiem adekwatne do kolejnych dań podawanych gościom. Pierwsza potrawa będzie więc spożywana przy użyciu sztućców umieszczonych po zewnętrznej stronie, co ma sprzyjać wygodzie i zachowaniu ładu na stole. Warto mimo wszystko poznać celowość wykorzystania rozmaitych rodzajów sztućców, które niejednokrotnie zaskakują unikalnością oraz sposobem zastosowania. Wśród wysokiej jakości akcesoriów stołowych, na szczególną uwagę zasługują sztućce WMF, zawierające niezbędne elementy podczas prestiżowych uroczystości.

Różne rodzaje łyżek – jak zweryfikować ich zastosowanie?

Najczęściej używane i bez problemu rozpoznawalne są łyżki do zupy oraz małe łyżeczki do herbaty. Okazuje się jednak, że rodzajów łyżek jest mnóstwo, a każda z nich ma inny cel użycia. Na elegancko zastawionym stole może więc pojawić się łyżka do sałatek, cechująca się nieco większą objętością i głębokością, niż standardowa łyżka do zupy. Łyżka półmiskowa z kolei ma nieco dłuższą rękojeść oraz większą czaszę, co ułatwia nabieranie ziemniaków, ryżu lub kaszy.

Różnorodność widelców na restauracyjnym stole

Szeroki wybór widelców również może wprowadzać chaos i powodować zagubienie. Standardowy model, przeznaczony do konsumpcji dań obiadowych jest najlepiej rozpoznawanym, jednak niejednokrotnie towarzyszą mu także:

– widelec półmiskowy, przeznaczony do pokrojonych składników potraw – jest długi i masywny oraz posiada ostre zęby,

– widelec do sałatek, który zaskakuje swoim oryginalnym wyglądem, gdyż podobny jest do łyżki z dziurami, służącymi do odsączania nadmiaru sosu z sałatki,

– widelec do zakąsek – posiada dwa dłuższe zęby i znajduje się zazwyczaj w pobliżu śledzi, wędlin lub innych zakąsek,

– widelec do ryb, posiadający cztery ząbki, jest szerszy w środkowej części,

– widelczyk do ciast i owoców – mały i najczęściej z trzema ząbkami o umiarkowanej długości.

Rozmaitość noży – który do czego służy?

Także noże mogą wprowadzić w zakłopotanie, jednak ich rozpoznanie okazuje się całkiem proste. Standardowy nóż obiadowy nie jest jedynym, który pojawia się na stole. Spośród noży, najbardziej oryginalny wydaje się model przeznaczony do serów, gdyż wygięty jest w charakterystyczną łódeczkę, zakończoną trzema niewielkimi ząbkami. Nóż do steków posiada specyficzne ostre ścięcie, ułatwiające przecinanie mięsa. Nożyk do masła ma opływowe kształty, z kolei nóż przeznaczony do ryb cechuje się nieco szerszym ostrzem. Nóż do tortów jest szeroki i masywny, a jego ostry czubek ułatwia dzielenie ciasta na porcje.

Bez względu na rodzaj pojawiających się na stole sztućców, powinny one cechować się najwyższą jakością – marka WMF proponuje elementy stołowe, będące gwarancją satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here