Słyszysz „izolacja poddasza” i nie jesteś pewny, z czym masz do czynienia? Spokojnie. Wystarczy, że do wszystkiego zabierzesz się z głową… i ze specjalistą. Zwłaszcza że źle wykonana izolacja może wpłynąć niekorzystnie na Twoje zdrowie.
Zapewne wielokrotnie słyszałeś, że ocieplenie poddasza to duża oszczędność. Realizacja inwestycji pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną. To wpływa nie tylko na Twoje oszczędności, ale również komfort użytkowania obiektu budowlanego. To jednak nie wszystko. Izolacja poddasza ma wpływ na Twoje zdrowie. Zapytasz zapewne jaki?
Komfort cieplny, cyrkulacja powietrza w strefie wilgotnej i regulacja wilgotności to postawa zdrowego wnętrza. Dobrze zaprojektowana izolacja poddasza i ścian oraz skuteczna wentylacja zapobiegnie kondensacji wilgoci w ścianie. Jednakże, gdyby ocieplanie poddasza zostało wykonane nieprawidłowo, wilgoć doprowadziłaby do powstania grzybów. A one, jak wiadomo, mogą powodować powstawanie wielu chorób. Jeżeli masz w domu małe dzieci, tym bardziej powinieneś zadbać o prawidłowe ocieplanie poddasza.
Warto przez wykonaniem izolacji skorzystać z pomocy specjalisty, który oceni stan budynku, dobierze rodzaj piany poliuretanowej do konstrukcji oraz materiału, z jakiego został postawiony budynek. To on doradzi, kiedy należy zastosować warstwy paroizolacyjne, gdzie i jaką zastosować hydroizolację. Pomoże Ci ergonomicznie rozplanować wnętrze, doradzi najlepsze materiały i oceni efekt końcowy. Słowem – zabierze z Twoich barków ogromny ciężar odpowiedzialności za „zdrowe wnętrze”.
Dlaczego ocieplanie poddasza nieużytkowego powinno być priorytetem?
Oczywiście część osób stwierdzi, że jeżeli pomieszczenie nie jest nieużytkowe, nie ma potrzeby przeprowadzać ocieplania poddasza. Takie podejście jest jednak błędne. Pamiętaj, że ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, więc jeśli ocieplisz tylko ściany, zapominając o poddaszu, to Twój zysk związany z kosztami ogrzania budynku będzie mniejszy niż zakładany. Dom należy traktować jak jeden powiązany ze sobą układ – współdziałający organizm i nie można zapominać ani o fundamentach, ani o dachu. Skoro mamy już pewność, dlaczego warto przeprowadzić ocieplanie poddasza, przejdźmy do wyboru materiałów.
Do wyboru jest wiele materiałów, m.in. wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Choć każdy z nich ma służyć ociepleniu i termoizolacji, różnią się one od siebie. Skupmy się na ostatnim z nich. Pianka PUR występuje w dwóch typach: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Różnią się one podstawowymi parametrami takimi jak: gęstość, elastyczność, paroprzepuszczalność, nasiąkliwość oraz co najważniejsze – różnią się zastosowaniem. Oba typy, dzięki natryskowej metodzie aplikacji, znakomicie nadają się do ocieplania poddasza nieużytkowego, wypełniając wszelkie zakamarki skomplikowanej geometrycznie struktury, pełnej skosów. Szczególnie piana otwartokomórkowa, której elastyczność i paroprzepuszczalność będzie znakomicie współpracować z więźbą drewnianą.
Przy wyborze materiału powinieneś kierować się również jego wpływem na konstrukcję. Pianka poliuretanowa jest bardzo lekka, dlatego jej nie obciąży, tak jak alternatywne materiały. Co więcej, jest bardzo trwała i wytrzymała. Izolacja poddasza pianką poliuretanową, aby spełniała wymogi prawa budowlanego w kwestii wymaganego współczynnika przenikania ciepła przez dach, powinna mieć kilkunastocentymetrową warstwę – oczywiście prawidłowo wykonaną.
Nie zapomnij o Twoim zdrowiu. Pianka poliuretanowa nie stanowi bazy do rozwoju grzybów i pleśni, jest obojętna chemicznie, nietoksyczna, a także nie pyli.
Czy izolacja poddasza pianką zapewni jej wytrzymałość?
Jak najbardziej. Największym wrogiem pianki poliuretanowej jest bezpośrednie promieniowanie słoneczne, natomiast nie traci właściwości pod wpływem wody czy temperatury, nie jest podatna na działanie gryzoni. Dobrze wykonana, pracuje bez zarzutu wiele lat.
Należy wziąć jednak pod uwagę, że gwarancję na produkt otrzymujesz tylko w przypadku, gdy zostanie on położony zgodnie z wytycznymi producenta, najlepiej przez autoryzowanego wykonawcę. Pianka poliuretanowa musi być również najwyższej jakości. Tańszy produkt z niewiadomego źródła nie da Ci 100% pewności.
Ocieplanie poddasza nieużytkowego pianką to gwarancja na długie lata. Oszczędzaj zatem na rachunkach, dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania energetycznego na ogrzanie całego domu.