Czy nowoczesne projekty domów jednorodzinnych są funkcjonalne

Najnowsze projekty domów wyróżniają się ciekawym designem, wygodnymi innowacjami i prostą geometrią. Królują minimalistyczne bryły oraz naturalne materiały tworzące razem oryginalne i eleganckie realizacje. W gotowych projektach domów zauważalne są także rozwiązania energooszczędne, które rzutują zarówno na wizualne, jak i ekonomiczne aspekty budynku. Czy aktualne potrzeby inwestorów oraz ich styl życia naprawdę są źródłem inspiracji dla nowoczesnych projektów domów. Jak kształtują się trendy we współczesnej architekturze?

Obserwując gotowe projekty domów nowoczesnych dość szybko można wychwycić powtarzające się motywy. Są to przede wszystkim:

  • Minimalistyczne bryły
  • Neutralne barwy
  • Wykończenia z naturalnego drewna i kamienia
  • Inteligentne rozwiązania technologiczne

Projekty nowoczesnych domów to połączenie stylowego designu z rozsądnymi rozwiązaniami energooszczędnymi. Można je określić jako udaną hybrydę estetycznej harmonii oraz poręcznej funkcjonalności.

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem

Wielu inwestorów wybierających nowoczesne projekty domów, decyduje się na płaski dach. Stanowi on uzupełnienie minimalistycznej bryły i pozwala uzyskać modernistyczny efekt w architekturze budynku. Poza względami estetycznymi, płaski dach to także nowe możliwości funkcjonalne. Regularna powierzchnia połaci dachu pozwala na urządzenie tarasu wypoczynkowego lub ogrodu z prawdziwymi roślinami. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem jest montaż okien w dachu i możliwość oglądania nieba bez konieczności wychodzenia z domu.

Projekty z płaskim dachem są stosowane zarówno w domach parterowych, jak i piętrowych. Doskonale wpisują się także w trend domów energooszczędnych – zwłaszcza, jeśli inwestor zdecyduje się na zastosowanie konstrukcji fotowoltaicznej na dachu.

Mimo, że płaskie dachy kojarzą się jako bardziej nowoczesne, aktualne projekty domów z dachem dwuspadowym coraz częściej zaprzeczają tej opinii. Są ponadczasowym rozwiązaniem, które  pozwala na zmniejszenie strat ciepła i umożliwiają zamontowanie okien połaciowych. Prosta forma dachu dwuspadowego to także niższe koszty budowy i większa łatwość wykonania.

Nowoczesne projekty domów z poddaszem użytkowym

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych z poddaszem są częstym wyborem praktycznych inwestorów. Pozwalają uzyskać zadowalający metraż przy stosunkowo niewielkiej powierzchni działki. Zastosowanie dodatkowej przestrzeni w postaci poddasza pozwala rozdzielić strefę otwartą od strefy prywatnej. Taki podział jest inspirowany potrzebami współczesnych inwestorów i sprawdza się dobrze zarówno pod kątem praktycznym, jak i aranżacyjnym. Skosy i zróżnicowana przestrzeń pod nimi nie stanowią już problemu – wręcz przeciwnie – pomagają uzyskać oryginalny i wyjątkowy klimat.

Ciekawą alternatywą dla poddasza są także projekty domów nowoczesnych z antresolą. Uwzględniają one dodatkową przestrzeń, przeznaczoną do wypoczynku w domach o niewielkim metrażu. Antresola jest umiejscowiona zwykle nad salonem. Może przybierać postać otwartą lub zabudowaną. Jej zastosowanie tuż nad pomieszczeniem głównym powoduje wizualne powiększenie strefy dziennej. Jest to raczej niedrogie rozwiązanie, dzięki któremu można wygospodarować oddzielne miejsce  w małym domu.

Nowoczesne projekty domów typu stodoła

Nowoczesne stodoły to nieruchomości, które buduje się w formie prostokąta. Cechy szczególne tego typu budynków to: duża ilość przeszkleń, minimalistyczna architektura i efektowne zastosowanie elementów drewnianych. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na projekt nowoczesnej stodoły, ponieważ oferuje on zrównoważoną estetykę, ergonomiczną przestrzeń oraz konkretne oszczędności. Prosta bryła daje liczne możliwości aranżacyjne, a jednocześnie zwiększa energooszczędność domu. To idealna propozycja dla osób, które lubią prostotę formy i bliskość natury. Dom stodoła jest też relatywnie tani w budowie oraz w utrzymaniu.

Projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych często są dostosowywane pod wąską lub nieforemną działkę. Dlatego tak popularne stały się nowoczesne projekty domów do 100m2 lub 150m. Zwarta bryła i prosta konstrukcja wymagają zastosowania przemyślanego układu. Nowoczesne projekty małych domów zwykle nie przewidują garażu, ale posiadają taras, użytkowe poddasze lub werandę.

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych – zarówno projekty domów parterowych jak i domów piętrowych – łączą w sobie atuty wizualne oraz funkcjonalność. Dzięki maksymalnemu wykorzystaniu przestrzeni oraz użyciu wielu zmyślnych rozwiązań, nowoczesne domy zachwycają swoim wyglądem i spełniają praktycznie wszystkie indywidualne potrzeby inwestorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here