Czy panele ścienne MDF nadają się do malowania?

Jeśli wygląd Twoich paneli od jakiegoś czasu spędza Ci sen z powiek i poszukujesz sposobu na szybką metamorfozę podłogi lub ścian, nie oznacza to wcale, że musisz je wymieniać. Jeśli ich stan techniczny jest stosunkowo dobry, możesz pomyśleć o ich pomalowaniu. Zobacz, jak to zrobić w trzech krokach.

Malowanie paneli to skuteczna metoda na zmianę i odświeżenie wnętrz. To także okazja do szybkiej metamorfozy mieszkania bez zbędnych kosztów związanych z wymianą desek. Jeśli dotychczas tylko to Cię powstrzymywało od remontu, uspokajamy – wystarczy odpowiednio przygotować podłoże, wybrać farbę, a po jej nałożeniu cieszyć się nową stylizacją. To jest właśnie ogromną zaletą paneli – poza tym, że są trwałe, łatwe w utrzymaniu i stanowią dodatkową izolację termiczną, występują w najróżniejszych kolorach i wzorach, które możemy zmieniać, stosując wybrane farby.

Malowanie paneli ściennych MDF – narzędzia

Zanim przystąpisz do malowania paneli, przygotuj pomieszczenie do pracy.  Zabezpiecz sąsiednie ściany i sufit taśmą malarską, zdemontuj listwy przy podłodze i pokryj ją folią ochronną. Skompletuj narzędzia:

  • wałek flokowy,
  • pędzel płaski do farb akrylowych,
  • mały pędzelek do zakamarków,
  • rozpuszczalnik uniwersalny,
  • papiery ścierne o ziarnistości 180,
  • akryl.

Malowanie paneli ściennych MDF – przygotowanie podłoża

Przed malowaniem trzeba przemyć i dobrze oczyścić panele. Kiedy wyschną, należy je zeszlifować papierem ściernym – zwłaszcza te miejsca, w których zauważyłeś rysy. Następnie przetrzyj całość drobnoziarnistym papierem ściernym (zmatowienie), odpyl ścianę, umyj ją i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Dzięki matowieniu zwiększasz przyczepność farby do podłoża.

Nowoczesne wzornictwo i bogata kolorystyka paneli MDF w ofercie Dobre Dla Domu >>

Malowanie paneli ściennych MDF – wybór i nałożenie farby

Malowanie paneli to także element ich konserwacji. Wybór koloru farby zależy od Twojej koncepcji oraz wystroju pozostałych wnętrz – warto to wcześniej przemyśleć i dobrze zaplanować.

Ponieważ czasy lamperii dawno już są za nami, przy wyborze farby lepiej nie brać pod uwagę olejnej. Postaw na farby wodorozcieńczalne na bazie żywicy akrylowej, utwardzane promieniowaniem UV bądź farby i lakiery rozpuszczalnikowe utwardzane chemicznie. Te pierwsze przeznaczone są do dekoracyjno-ochronnego malowania zarówno drewna, jak i materiałów drewnopochodnych. Można je nakładać pędzlem lub wałkiem zgodnie z kierunkiem usłojenia. Cechuje je łatwa aplikacja, szybko schną, zwiększając trwałość paneli. Posiadają też bardzo dobre krycie i przyczepność do podłoża. Dzięki nim, w stosunkowo szybkim czasie, można cieszyć się nowym wnętrzem, które w po upływie około godziny możesz użytkować.  

Farbę nakładasz warstwowo, po przygotowaniu podłoża – najpierw warstwę farby gruntującej, a następnie dwie warstwy farby nawierzchniowej. Malowanie zacznij od krawędzi przy ścianie i kieruj się do środka.

Panele ścienne MDF dzięki swojej uniwersalności są bardzo chętnie wykorzystywane we wnętrzach o różnym stylu. Jeśli obawiasz się decyzji o malowaniu lub poszukujesz zupełnie nowych wzorów na wykończenie mieszkania, na stronie Dobre Dla Domu znajdziesz szeroki wybór paneli do wnętrz zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here