Czy projekty małych domów mogą być praktyczne?

Często można spotkać opinię, że ten, kto decyduje się na budowę małego domu musi pożegnać się z funkcjonalnością. W praktyce jednak jest zupełnie inaczej. Sprawdzamy jak rozplanować małą przestrzeń.

Jak zaplanować mały dom?

Do kategorii domów małych zaliczamy te obiekty, których przestrzeń użytkowa mieści się w przedziale 50 – 100 metrów kwadratowych. Przy tak niewielkich rozmiarach trzeba dokładnie zaplanować każdy metr. Podstawą dla planu wnętrza jest oczywiście kształt samego budynku. Jest on między innymi uzależniony od posiadanej działki. Na małe domy bardzo często decydują się inwestorzy posiadający wąski lub niewielki grunt niepozwalający na zbyt rozbudowany obiekt. Domy tego typu charakteryzują się zwartą budową, którą trzeba uwzględnić, planując układ pomieszczeń. Najczęściej stosuje się rozdzielenie strefy nocnej oraz dziennej i połączenie jej w jak najbardziej komfortowy sposób. Ostateczna aranżacja zależy również od tego, czy wybiera się dom parterowy, piętrowy, z poddaszem, czy bez. W przypadku mniejszych domów, braki w przestrzeni rekompensuje się zwykle w taki właśnie sposób.

Projekty domów parterowych z poddaszem

Dom parterowy z poddaszem w ostatnich latach stał się niemal synonimem małego i funkcjonalnego domu. Parterowa budowa jest szybka, bezproblemowa i zdecydowanie najtańsza. Dzięki temu, w cenie mieszkania możemy cieszyć się własnym domem wolnym od uciążliwych sąsiadów, a także ogródkiem i miejscem do parkowania. Jednak dom parterowy przy ograniczonej powierzchni może dać odczuć jej niedostatek, np. wtedy kiedy powiększa się rodzina. Dlatego znaczna część inwestorów stawia na poddasze. Projekty tego typu znajdziesz na tej stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. Poddasze może służyć jako schowek lub stryszek. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować je także na pełnoprawną przestrzeń mieszkalną. Nawet w późniejszym terminie, bez uszczerbku na komforcie korzystania z kondygnacji parterowej.

Gotowe projekty małych domów

Podstawowym pytaniem jest to, komu powierzyć projekt naszego wymarzonego domu. Podstawowy podział to projekt od podstaw na zamówienie lub gotowe rozwiązanie. Indywidualny projekt nie jest najlepszym wyborem, jeśli szukamy oszczędności (a przy małych domach zazwyczaj tak jest). Ceny rynkowe kształtują się zazwyczaj na poziomie 150-250 złotych na metr kwadratowy, co po szybkiej kalkulacji daje nam dodatkowy wydatek rzędu 15 – 20 tys. złotych przy domu o powierzchni 100 metrów. Z kwotami zupełnie innego kalibru mamy do czynienia, decydując się na gotowy projekt. W internecie można trafić na kilka firm, które specjalizują się w sprzedaży tego typu. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Posiadają one w swojej ofercie bardzo rozbudowane katalogi, które powinny zainteresować zarówno inwestorów szukających klasycznych, jak i modernistycznych rozwiązań. Projekty wykonane przez profesjonalnych architektów, pełen profesjonalizm i niewątpliwe walory wizualne – to wszystko możemy zyskać w bardzo atrakcyjnej cenie – kompletny projekt dostaniemy już za około 2 tys. złotych.

Jak znaleźć projekty małych domów?

Jak w przypadku projektów domów z każdej kategorii, także tu mamy do wyboru dwie metody – osobiście lub za pośrednictwem internetu. Jeżeli dysponujemy wystarczającą ilością wolnego czasu, możemy wybrać się na kurs po biurach projektowych i pracowniach architektonicznych. Jest to czasochłonna metoda, ale pozwala na dogłębne zbadanie oferty, jaka jest dostępna na rynku. W dodatku daje nam ona możliwość konsultacji i rozwiania wszelkich wątpliwości. Innych ciekawym pomysłem jest odwiedzenie targów branżowych. Skupiają one wiele firm w jednym miejscu, dzięki czemu ułatwione zostaje zadanie w kontekście porównywania ofert. Oprócz tego, z okazji targów, przedsiębiorstwa często przygotowują specjalne promocje. Najwygodniejszą i najszybszą metodą jest zakup projektu przez internet. Firmy trudniące się sprzedażą tego typu dają do dyspozycji precyzyjne narzędzia pozwalające na szybką i skuteczną nawigację po imponujących katalogach, w których można znaleźć kilkaset, a nawet kilka tysięcy propozycji. Zakup internetowy ma jeszcze jedną zaletę – błyskawicznie można porównać wszystkie oferty i wybrać najkorzystniejszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here