Od projektu domu zaczyna się wszystko. Jeśli jest dobry i przemyślany, to końcowy efekt będzie w pełni zadowalający. Żeby jednak tak było, powinniśmy wiedzieć o tym, co jest do wyboru i na co zwracać uwagę. O tym właśnie napiszemy w dzisiejszym artykule!

Nie ma idealnego domu, takiego, który każdemu przypadnie do gustu. Dlatego też tak ważne jest, by już na początku określić, co będzie dla nas najlepsze. Istnieje prosty podział, jaki to ułatwia, a mianowicie dzielimy domy na parterowe, piętrowe, jak i z poddaszem użytkowym. Wszystkie je znajdziemy na stronie www.domoweklimaty.pl. Sprawdźmy je wszystkie i zobaczmy, jakie mają silne i słabe strony!

Parterowe

Te pierwsze są proste w budowie, dobrze wpisują się w otaczający ogród, a poza tym są idealne dla osób niepełnosprawnych i starszych. Oczywiście są i wady, bo żeby postawić taki budynek, musimy mieć dużą działkę – a wszystko to przez sporą powierzchnię zabudowy.

Nie tylko parter

Z poddaszem użytkowym to dziś najbardziej popularny wybór, a to dlatego, że najlepiej wykorzystuje powstałą przestrzeń. Nie ma problemu, by wydzielić tu dwie najważniejsze strefy w domu: część oficjalną na parterze i prywatną na piętrze. Do minusów zaliczymy dach, a raczej jego dużą powierzchnię do pokrycia, ocieplenia i wykończenia.

Z piętrem

Jeśli nie mamy dużej działki, to warto pomyśleć o domu piętrowym, który nie ma – jak budynek parterowy – sporej powierzchni zabudowy. Poza tym ma niewielki dach, a koszt wybudowania w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej prezentuje się obiecująco. To bardzo dobry wybór dla dużych rodzin, gdyż wszyscy w takim domu spokojnie się pomieszczą, a ponadto będą mieć sporo swobody. Niestety, wadą są schody, a raczej konieczność ciągłego ich pokonywania.

Jaki więc projekt domu będzie najlepszy?

Oczywiście, ciężko to określić, bo każdy ma inne wymagania, oczekiwania i sytuację życiową. Są jednak pewne zasady, o których można wspomnieć. Przede wszystkim tanio wychodzi dom, który cechuje się prostym obrysem ścian, nie ma piwnic i dużych balkonów. Jak nietrudno zauważyć taki jest budynek parterowy. Poza tym można go szybko zbudować, bo nie ma schodów, a tylko jeden strop.

Warto, aby łazienka i kuchnia były w bliskim sąsiedztwie, bo dzięki temu instalacje wewnętrzne nie będą musiały być bardzo rozbudowane. Jeśli zaś chodzi o dach, to najbardziej godny polecenia jest dwuspadowy.

Podsumowując, widzimy, że każdy z wymienionych rodzajów budynków ma swoje silniejsze i słabsze strony. Które będą za bardzo negatywnie wpływać na późniejsze funkcjonowanie w mieszkaniu, a które tylko troszkę, to już sprawa indywidualna. Każdy więc musi dokładnie przemyśleć te kwestie, aby wybór był najbardziej właściwy i dopasowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here