Coraz częściej inwestorzy, jak i osoby prywatne decydują się na budowę dachu z prefabrykowanych więźb dachowych. Rosnąca cały czas popularność tematów dotyczących ekologii i dbania o środowisko odgrywa dużą rolę we wzrastającym zainteresowaniu budownictwem drewnianym. Drewno postrzegane jest również przez wielu jako najstarszy i najlepszy z materiałów budowlanych, ceniony za mały ciężar, wytrzymałość, sprężystość i wysokie wartości cieplno – izolacyjne.

Budowa prefabrykowanej więźby dachowej

Prefabrykowane więźby dachowe składają się z mniejszych elementów nazywanych wiązarami kratowymi – są to gotowe elementy więźby dachowej, które po odpowiednim złożeniu tworzą stabilną i lekką konstrukcję dachu. Montowane są z drewnianych bali lub desek, połączone przy pomocy metalowych płytek tworzą kratownice drewniane, czyli podstawowy element przykrycia dachowego. Każdy z wiązarów składa się z pasa dolnego, który stanowi konstrukcję stropu i pasa górnego będącego połacią dachową oraz słupków i krzyżulców.

Odpowiedni wybór drewna na wiązary kratowe

Tak duża popularność drewna spowodowana jest jego stosunkowo niską ceną, uniwersalnością oraz lekką konstrukcją. Do budowy drewnianych wiązarów kratowych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe klasy C27. Bardzo ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, jest wysuszenie drewna używanego na kratownice drewniane – jego poziom wilgotności. Drewno powinno posiadać wilgotność nie większą niż 15%. Idealnym i sprawdzonym wyborem będzie komorowo suszone drewno strugane czterostronnie. Należy pamiętać również o jego prawidłowej impregnacji, która nie tylko zabezpieczy drewno przed pleśnią, czy grzybami, ale także zwiększy jego odporność na ogień.

Wykorzystanie wiązarów drewnianych

Wiązary kratowe są doskonałym rozwiązaniem dla domów z nieużytkowym poddaszem i dwuspadowym dachem o małym kącie nachylenia. Aktualnie można również z ich pomocą z powodzeniem wznosić konstrukcje dla użytkowych poddaszy. Niezaprzeczalną zaletą konstrukcji stworzonych przy wykorzystaniu kratownic drewnianych jest ich lekkość, dzięki czemu cała konstrukcja nie jest zagrożona nadmiernym obciążeniem.  Dachy wykonane z jedno- lub dwuspadowych wiązarów należą do najtańszych, nie oznacza to jednak, iż nie można konstruować z nich bardziej skomplikowanych dachów. Trzeba jednak w takim przypadku liczyć się z większymi kosztami inwestycji. Niewątpliwą zaletą wykorzystania wiązarów jest ich łatwe wykonanie i szybszy montaż. Prefabrykowana więźba dachowa pozwala także na budowanie dachów o dużych rozpiętościach oraz dzięki niej nie ma konieczności wykonywania betonowego stropu – pas dolny wiązara stanowi konstrukcję stropu powyżej ostatniej kondygnacji budynku. Więźbę z wiązarów drewnianych przygotowuje się również dużo wygodniej niż tę tradycyjną. Większość prac dotyczących montażu kratownicy drewnianej wykonuje się na ziemi, na płaskiej powierzchni, a nie jak w przypadku tradycyjnego budownictwa na wysokościach. Co więcej, proste konstrukcje z wiązarów można wykonać samodzielnie, jednak w przypadku skomplikowanych, wielospadowych dachów lepiej zaczerpnąć pomocy fachowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here