Stolarka okienna to zdecydowanie jeden z najdroższych elementów wykończeniowych budynków, dlatego warto dokonać dobrego wyboru, aby okna były oszczędne, wytrzymałe i mogły służyć przez długie lata.

Wielki boom na plastiki

Kilkanaście lat temu rynek opanowały okna plastikowe, które okazały się wielkim hitem i większość osób zdecydowała się na wymianę starych okien drewnianych na plastiki. Dziś nadal cieszą się dość dużą popularnością, jednakże technologia ciągle idzie do przodu i pojawiają się bardziej nowoczesne rozwiązania.

Okna plastikowe mają wiele zalet, po pierwsze są ogólnodostępne i niedrogie, można dostać je w wielu rozmiarach. Charakteryzuje je również bardzo dobra szczelność, co oznacza, że chronią przed utratą ciepła, co z kolei ma wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie oraz prąd. Ich kolejną zaletą jest wytrzymałość oraz izolacja akustyczna, ponoć taka inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Oczywiście takie rozwiązanie ma również pewne wady. Profile okienne pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych mogą zmieniać odcień, niestety mogą się też odkształcać, a zarysowanego szkła nie są się wymienić. Po kilkunastu latach użytkowania, okna plastikowe nie prezentują się już tak dobrze, jak na początku, tracą swoje walory estetyczne.

Nowoczesne aluminium

Okna drewniano-aluminiowe oraz aluminiowe to bardziej nowoczesne rozwiązanie. I chociaż do niedawna można było je spotkać przeważnie w budynkach biurowych i przemysłowych, to obecnie coraz częściej są wykorzystywane w domach jednorodzinnych. Aluminium to materiał niezwykle lekki i łatwy do formowania, takie okna charakteryzuje zatem niska waga, jednocześnie są bardzo wytrzymałe, dostępne w dowolnych kolorach i kształtach, odporne na czynniki atmosferyczne.

Okna drewniano-aluminiowe to ciekawy kompromis, który jest bardzo udanym połączeniem dwóch konstrukcji. Wewnątrz zastosowano ciepłe, solidne drewno, natomiast zewnętrzna część okna to aluminiowa nakładka. Dzięki zastosowaniu aluminium profil okna jest mniejszy, w ten sposób zwiększyła się powierzchnia szyby. Okna drewniano-aluminiowe mają właściwości stolarki okiennej aluminiowej i nie trzeba poddawać je konserwacji, mają też dobrą izolację.

Wybór okien drewniano-aluminiowych oraz aluminiowych jest duży, są jednak dużo droższe od plastików. To nowoczesne propozycje, dlatego nie ma się czemu dziwić, być może z biegiem czas ich cena spadnie. Stolarka okienna jest dość kosztowna, ale warto zainwestować w nią więcej pieniędzy, gdyż będzie służyć nam na lata, szczególnie jak wybierzemy okna z wyższej półki.

Artykuł powstał we współpracy z firma Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here