Dopasowanie okna do konstrukcji domu jest kluczową sprawą, bowiem nie każde okna ze względu na parametry izolacji termicznej i akustycznej nadają się do określonego domu. Istotny jest tutaj również rodzaj zastosowanej wentylacji. Nie dotyczy to z kolei rodzaju profilu, który jest dobierany według indywidualnych preferencji.

Okna do klasycznego domu murowanego

Wybór okien często podyktowany jest projektem domu. Tam zawarte są informacje o wielkości i rodzaju okien, odpowiednich dla danego domu. Oczywiście na wstępnym etapie jest jeszcze możliwość jego zmiany. Można zastosować zarówno okna plastikowe, jak i drewniane, o określonej głębokości zabudowy. Kierujemy się tu więc przede wszystkim indywidualnymi preferencjami, co do rodzaju okien. Montaż okien możemy wykonać zarówno przed, jak i po położeniu tynku.

Okna do domu szkieletowego – wybierane w zależności od rodzaju wentylacji

Domy szkieletowe mogą posiadać wentylację grawitacyjną, jednak częściej stosowana jest wentylacja mechaniczna, a to niesie ze sobą konieczność wyboru okien o określonych parametrach. Istotny jest tutaj również prawidłowy montaż okien. Białystok jest miastem, gdzie technologia budowy domów szkieletowych jest często stosowana, a w związku z tym wiele osób staje przed dylematem wyboru określonego profilu okna, o właściwych dla domu parametrach. Do montażu okien w domach szkieletowych przystępuje się, kiedy konstrukcja ściany jest właściwie wzmocniona. Okna montuje się przed zewnętrznym odeskowaniem, aby potem wykonać dobrej jakości uszczelnienia między ościeżnicą a ścianą. Do wentylacji mechanicznej dobrze nadają się okna z PCV, które charakteryzują się odpowiednią izolacją termiczną, a dzięki prawidłowemu montażowi zapewniają nie powstawanie mostków termicznych. Z kolei ze względu na dobre właściwości izolacyjne przy tradycyjnej wentylacji do okien z PCV stosuje się specjalne wywietrzniki, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.

Okna do domu z bali

Oczywiście w przypadku domu z bali należy wybrać odpowiedni profil okna. Najbardziej oczywistym wyborem wydaje się być profil drewniany okna. Białystok jest miastem w którym znajdziemy profesjonalistów od montażu okien w takiej konstrukcji domu. Inne rodzaje profili w takim domu mogą źle współpracować z drewnianą konstrukcją. Ponieważ okna drewniane są dosyć drogie można zdecydować się na plastikowe okna. Okna z Białegostoku można kupić takie, które dedykowane są do domów z bali, a także skorzystać z fachowego doradztwa. Konstrukcja domów z bali wymaga zastosowania odpowiedniej izolacji okiennej, która będzie z nią współpracowała. Oczywiście nie można zapomnieć o doborze odpowiedniego materiału. Bardzo często domy drewniane mają zamontowane okna ze szprosami, czego konsekwencją jest zmniejszenie termoizolacji. Koniecznie do konstrukcji domów z bali należy dobrać okna, które będą mieć dobry współczynnik przenikania ciepła. Ważne są także w takiej sytuacji uszczelki. Podczas montażu okien umieszcza się je w środkowej części skrzydła, dzięki temu dom jest odpowiednio izolowany termicznie. Do domów z bali dedykowane są również okna skrzynkowe, które mają również dobry wskaźnik izolacyjności, zarówno cieplnej, jak i akustycznej. Przy montażu warto wiedzieć, że ściany mogą pęcznieć, jak i kurczyć się w przeciwieństwie do betonowych.

Konstrukcja i spadek dachu a dobór odpowiednich okien

Wiele problemów może nastręczać dobór okien dachowych. Tutaj należy wziąć pod uwagę konstrukcję dachu, jak i kąt jego nachylenia. Ważny jest także materiał ram i ościeżnic. Tutaj warto zdecydować się na połaciowe, które oferuje producent z miasta Białystok. Okna stawia się między krokwie i nie trzeba instalować żadnych dodatkowych elementów. Ważny jest także kąt nachylenia połaci dachu. Jeżeli wynosi on od 20 do 90 stopni można wybrać zarówno okna obrotowe, wysokościowe, jak i uchylno-obrotowe. Jeżeli kąt nachylenia jest mniejszy niż 15 stopni, do takiej konstrukcji konieczne jest dobranie specjalistycznych okien połaciowych. Takie modele kupimy w mieście Białystok. Okna dachowe powinny mieć też odpowiednią powierzchnię. We wnętrzach mieszkalnych powinny wynosić 1:8 w stosunku do powierzchni podłogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here