Dach na bogato - czy warto pokryć go dachówką ceramiczną?

Każdy kto buduje dom, musi w końcu stanąć przed wyborem pokrycia dachowego. Nie należy to do rzeczy łatwych. Na rynku mamy wiele firm, różne modele, ciężko się zdecydować. No i pozostaje to najważniejsze pytanie, dachówka ceramiczna czy blachodachówka a może jeszcze inne pokrycie? Jeśli kierujemy się estetyką i trwałością, dachówka będzie doskonałym rozwiązaniem.

Największe zalety dachówki ceramicznej to fakt, że są mrozoodporne, niezwykle wytrzymałe. Trwałość dachówki ceramicznej określa się nawet na 100 lat, to bardzo dużo. Ponadto doskonale tłumią dźwięki z otoczenia, jeśli pokryjemy je swój dom na pewno nocą nie obudzi nas deszcz dzwoniący o dach. Dachówka jest szczelna, nie przepuści wody do środka mieszkania. Zapewnia również dobrą wentylację dachu. Dodatkowo wygląda naprawdę imponująco. Nadaje estetykę całemu budynkowi.

Kolejną wielką zaletą dachówki ceramicznej jej gwarancja. Producenci już standardowo dają 30 lat gwarancji na pokrycie dachowe, jednak możemy znaleźć również takie firmy, które swoim klientom, proponują nawet 50 lat gwarancji.

Wybór pokrycia dachowego zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim od konstrukcji budowli, od jej wytrzymałości i możliwości obciążenia. Dachówka ceramiczna jest dość ciężkim pokryciem dachowym. W ten sposób kryte dachy, obciążają całą budowle. Dlatego zanim się na nią zdecydujemy, trzeba sprawdzić jaki ciężar jest w stanie udźwignąć nasz dom. Jednak nie powinniśmy się tym za bardzo martwić, przecież większość budowli może wytrzymać bardzo duże obciążenie. Bardzo istotny jest też kształt i kąt nachylenia dachu. Warunki atmosferyczne i strefa klimatyczna w jakiej znajduje się budowla również mają znaczenie.

Niezaprzeczalnym atutem na rzecz dachówki ceramicznej jest możliwość wymiany pojedynczych elementów dachu z tego rodzaju pokrycia w sytuacji gdy ulegną one zniszczeniu. Zazwyczaj nawet porywiste wiatry nie maja wpływu na taki dach, gdyby jednak warunki atmosferyczne były silniejsze nie będziemy musieli wymieniać całego dachu lecz pojedyncze dachówki.

Pod względem wytrzymałości, trwałości no i przede wszystkim estetyki, dachówka ceramiczna nie ma sobie równych. Jednak takie pokrycie dachowe jest dość kosztowne. Przed zakupem warto się dobrze zastanowić, przejrzeć oferty kilku producentów dachówki, porównać ceny i wybrać najbardziej odpowiedni wzór, kolor i akcesoria ceramiczne. Jest to inwestycja przewidziana na wiele lat dlatego zawsze trzeba sprawdzić wszystkie możliwości, aby mieć porównanie i być pewnym tego, że podjęta decyzja jest słuszna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here