Jak dbać o czystość przydomowych basenów?

Lato, pełne słońce i wolny weekend spędzony we własnym domu z basenem, który warto wykorzystać. Tak wygląda definicja udanego dnia według większości z nas. Ważne jest jednak, aby woda znajdująca się we wnętrzu basenu była czysta i bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które mogą przebywać w nim całe dnie. Jak zatem dbać o komfort i czystość w przydomowych basenach? Oto kilka wskazówek.

Filtracja podstawą czystego basenu

Po pierwsze należy zaopatrzyć się w filtry oraz pompy przetłaczające wodę przez basen. W basenach ogrodowych instalowane są skimmery, czyli odpływy punktowe, których zadaniem jest szybkie zasysanie nieczystości pojawiających się na powierzchni wody. Pompa tłoczy z nich wodę w kierunku filtra piaskowego, który z kolei wychwytuje mniejsze zanieczyszczenia. Płukanie filtra co kilka dni powoduje zużywanie wody, którą należy uzupełnić. Dzięki temu jest ona stopniowo, ale regularnie wymieniana.

Urządzenia filtrujące nie gwarantują jednak czyszczenia wody w 100%, warto również zadbać o jej uzdatnianie – twierdzi właściciel firmy Wodex z Warszawy, która oferuje projektowanie, budowę, sprzedaż lub remont basenów krytych i ogrodowych. W sezonie letnim wysoka temperatura powoduje rozwijanie się glonów i mikroorganizmów, dlatego należy używać preparaty eliminujące rozprzestrzenianie się takich zanieczyszczeń. Ze względu na ich niewielki rozmiar mogą się przedostawać przez filtr piaskowy i spowodować zmętnienie wody.

Jak uzdatnić wodę w basenie?

Można temu zapobiec dodając do wody środki koagulacyjne przed filtracją powodujące połączenie zanieczyszczeń w większe skupiska, które zostaną wychwycone przez filtr. Przydatne są również tabletki z chlorem, które wrzuca się do specjalnych dozowników pływających w basenie. Chlor ogranicza działalność żelaza, magnezu i miedzi, które powodują brzydki zapach i kolor wody, a także zabija dużo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Większą skuteczność mają generatory do ozonowania wody, ale zakup takiego urządzenia to wydatek sporo większy niż tabletki.

Inny rozwiązaniem jest instalacja chloratora, który automatycznie dozuje środki chemiczne i pokazuje wartości stężenia chloru oraz pH, na który również należy zwrócić uwagę. Prawidłowy odczyn wody basenowej powinien wynosić ok. 7,5, ponieważ bardziej zasadowy przyczyni się do osadzenia się wapnia w postaci kamienia, a zbyt kwaśny spowoduje przyspieszoną korozję metalowych elementów, które mają kontakt z wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here