Dom kontra mieszkanie

Duża powierzchnia mieszkaniowa, nie mniejszy ogród, pełna swoboda działania i piękna, bogata w czyste powietrze okolica – to marzenie większości młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem nowego lokum. Opcji jest kilka – można kupić gotowy dom, wybudować go od podstaw, kupić swoją część bliźniaka czy szeregówki albo nabyć mieszkanie w bloku. Dziś wiele apartamentów na sprzedaż posiada tak wysokie standardy, że granica między mieszkaniem a domem powoli zaczyna się zacierać. Istnieje jednak kilka takich cech, które znacząco różnicują te opcje – dziś postaramy się omówić najważniejsze z nich.

Dom jak marzenie

Podczas gdy na zachodzie wynajem mieszkań jest bardzo popularny, w Polsce posiadanie domu jest swego rodzaju wyznacznikiem zaradności. Utarło się u nas, że wybudowanie własnego lokum świadczy o odpowiednim ułożeniu sobie życia. Trudno z tym polemizować – mieszkanie w domu posiada wiele zalet. Przede wszystkim daje duże poczucie wolności – organizacja imprezy urodzinowej, grilla czy jakiegokolwiek innego wydarzenia na naszej posesji jest tylko i wyłącznie naszą sprawą i nie musimy się przejmować wścibskimi sąsiadami. Jeżeli grill, to ogród – własny ogródek jest ogromnym plusem posiadania domu. Daje on wiele możliwości spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Niezaprzeczalnym atutem domu jest również dużo powierzchnia mieszkaniowa, którą w wielu przypadkach można jeszcze dodatkowo powiększyć – poprzez adaptację poddasza czy wykonanie dobudówki. I choć duże, wielopokoleniowe domy odchodzą powoli do lamusa, to nadal domy mają zdecydowanie większy metraż niż większość mieszkań.

Oczywiście życie w domu to nie sama sielanka. Niezależność ma swoje wady, o czym przekonuje się każdy, kto musi zadbać o ogrzanie nieruchomości. Konieczność zakupu węgla i palenia w kotle centralnego ogrzewania jest mimo wszystko dość uciążliwe. Poważny problem pojawia się również w momencie wystąpienia jakiejkolwiek awarii – nie ma spółdzielni, która usunie usterkę za nas. Ze wszystkim musimy poradzić sobie własnoręcznie lub wezwać fachowca – a to kosztuje. Pewnym minusem jest również fakt, że utrzymanie domu w dobrym stanie jest dość pracochłonne – zawsze jest coś do zrobienia w obrębie nieruchomości czy ogrodu.

Komfort mieszkania

Głównym atutem mieszkania jest przede wszystkim bardzo dużo wygoda. Właściciela nie interesuje przyłącze mediów ani ich sprawne działanie – wszystko to zapewnia deweloper. W zależności od tego, od kogo kupujemy/wynajmujemy mieszkanie mogą nas również nie obchodzić drobne usterki – ich naprawę może zapewnić spółdzielnia mieszkaniowa. Wygodny wywóz śmieci oraz przyłączenie do kanalizacji również sprawia, że komfort mieszkania jest zupełnie inny. Dziś nawet ogród nie musi koniecznie przemawiać za kupnem domu – wielu deweloperów oferuje obecnie apartamenty na sprzedaż, które położone na parterze mają dostęp do wcale niemałego ogrodu. Szczególnie w okolicach Warszawy bardzo rozpowszechnione jest budowanie małych, kameralnych osiedli złożonych z dużych mieszkań z dostępami do ogrodu. Z pewnością mieszkania w mieście są dobrą opcją dla młodych, dynamicznych i ambitnych osób, które z racji szybkiego tempa życia i możliwych zmian miejsca pracy cenią sobie lokalizację blisko centrum.

Wybór domu czy mieszkania wcale nie jest oczywisty i trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która opcja jest lepsza. Wszystko tak naprawdę zależy od zasobności naszego portfela oraz konkretnych potrzeb. Z czasem one ewoluują, zwłaszcza w obliczu założenia rodziny, dlatego jeśli jest to tylko możliwe, warto zawczasu przewidzieć nasze przyszłe potrzeby mieszkaniowe.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Park Place 3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here