Regeneracja trawnika po zimie. Poradnik

Długa zima, mróz i zalegający śnieg pozostawiają na murawie wiele uszkodzeń. Każdego roku na przedwiośniu oczom przechodniów ukazuje się zwykle pożółkły trawnik, puste, nieporośnięte trawą miejsca, wypiętrzenia mrozowe i liczne kretowiska. Wszystkie szkody, powstałe w ogrodzie w okresie zimy można naprawić. Dzięki kilku praktycznym wskazówkom, odpowiednim narzędziom i odrobinie chęci do pracy, regeneracja trawnika po zimie będzie zaskakująco prosta i skuteczna.

Wertykulacja i grabienie

Przedwiośnie to najlepszy okres, aby przeprowadzić wstępne grabienie suchych i pożółkłych źdźbeł trawy, co jest szczególnie istotne, ponieważ utrudniają rozwój młodych liści oraz wnikanie wody w głąb ziemi. Niewielki trawnik można wyczesać plastikowymi lub metalowymi grabiami, natomiast w przypadku większego terenu, najwygodniejszym rozwiązaniem jest użycie werykulatora – urządzenia, które szybko i skutecznie usuwa stare liście i źdźbła trawy (https://www.sklepogrodniczy.pl/maszyny-ogrodowe/wertykulatory/).

W sklepach dostępne są zarówno wertykulatory ręczne, jak i wydajne wertykulatory mechaniczne. Jednym z tańszych rozwiązań są urządzenia elektryczne, za pomocą których należy mocno wyczesać murawę, aby lekko spulchnić i naciąć ziemię (na głębokość około 5-7 cm) oraz usunąć warstwę filcu.

Filc to warstwa splątanych rozłogów, pożółkłych źdźbeł oraz mchu, która utrudnia dopływ światła i powietrza do korzeni. Co więcej, zatrzymuje nadmiar wody na powierzchni, pogarszając wygląd murawy a jednocześnie przyczyniając się do rozwoju rozmaitych chorób.

Należy pamiętać, aby po użyciu wertykulatora usunąć resztki roślinne z trawnika, najlepiej przy pomocy ostrych, metalowych grabi.

Napowietrzenie ziemi

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym trawnik po zimie odzyska swój wygląd jest tzw. aeracja, czyli napowietrzanie. Można ją wykonać za pomocą wideł, którymi należy nakłuć trawnik na głębokość około 8-10 cm. Innym, równie skutecznym sposobem na napowietrzenie murawy jest przytwierdzenie do butów desek z kolcami i odbycie w nich spaceru po trawniku, bądź nabycie gotowych nakładek w sklepie ogrodniczym.  W przypadku większych powierzchni, zaleca się zastosowanie aeratora, czyli profesjonalnego walca z kolcami, lub użycie wspomnianego wcześniej wertykulatora mającego podobne zastosowanie.  

Po takim zabiegu korzenie zaczną się rozgałęziać, a trawnik będzie lepiej wchłaniał wodę, dzięki czemu dużo szybciej zareaguje na nawożenie i wspaniale się zagęści.

Jeżeli gleba jest ciężka i gliniasta, a tym samym zatrzymuje zbyt dużo wody, zaleca się przeprowadzenie aeracji, a następnie posypanie murawy 3-5-mm warstwą piasku, co znacznie zwiększy przepuszczalność podłoża oraz jego porowatość.

Łatanie dziur

Kolejnym zabiegiem, który warto przeprowadzić w ramach regeneracji trawnika po zimie jest łatanie dziur w ziemi, powstałych w wyniku długotrwałego zalegania śniegu. W tym celu należy spulchnić glebę i dosiać trawę w pustych miejscach. Aby siew był równomierny, zaleca się wcześniejsze zmieszanie nasion z próchniczną ziemią.

W sklepach można kupić również gotowe mieszanki nasion i nawozu: do trawników, dzięki którym już po upływie 1,5 miesiąca po szpetnych ubytkach w ziemi nie pozostanie już żaden ślad. Po uzupełnieniu pustych miejsc, należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu, co sprawi, że trawnik po zimie odzyska swój wspaniały wygląd.

Koszenie

Kolejnym, ważnym zabiegiem w prawidłowej pielęgnacji trawnika jest koszenie, które sprawia, że murawa pięknie się zagęszcza i tworzy zwarty, równy dywan. Nie należy strzyc trawy zbyt nisko (poniżej 2,5 cm) ponieważ rośliny stają się słabe, a pomiędzy nimi mogą kiełkować nasiona chwastów. Pierwsze wiosenne koszenie warto wykonać już w kwietniu, a następnie powtarzać je co 8-10 tygodni. dni. Ważne – kosiarka powinna być na tyle ostra, by nie szarpać i nie niszczyć źdźbeł.

Podlewanie i nawożenie

Aby trawa mogła równomiernie rosnąć, koniecznie należy ją regularnie podlewać – w przeciwnym razie zacznie żółknąć i usychać. Wymaga również regularnego nawożenia, najlepiej za pomocą preparatów o przedłużonym działaniu, które będą odżywiać rośliny nawet przez kilka miesięcy. Ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, że nie ulegają wypłukaniu z podłoża do głębszych warstw ziemi.

Usuwanie chwastów

Usuwanie chwastów to kolejna, bardzo istotna czynność, którą warto wykonać, aby zregenerować trawnik po zimie. Należy wyrywać je wraz z korzeniami, zanim jeszcze zakwitną i wydadzą nasiona, co uniemożliwi im opanowanie większej części murawy. Dobrym pomysłem jest również miejscowe opryskiwanie chwastów preparatami, dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Z pewnością regularne koszenie trawnika również pomoże w walce z chwastami, które zmęczone ciągłym ścinaniem będą rosły coraz słabiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here