Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody – co musisz wiedzieć przed zakupem

0
827

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych podgrzewaczy wody są urządzenia przepływowe. Korzysta się z nich nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również placówkach gastronomicznych i wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba dostępu do bieżącej, ciepłej wody. Wiele z dostępnych przepływowych podgrzewaczy wody to urządzenia oszczędne, o wysokiej klasie energetycznej. Poniżej podpowiemy – w jakie rodzaje podgrzewaczy przepływowych warto się zaopatrzyć oraz o czym należy pamiętać w czasie zakupu.

Przepływowe podgrzewacze wody – kiedy i dlaczego warto wybrać

Korzyści płynące z wyboru przepływowych podgrzewaczy wody są różne. Przede wszystkim – podgrzewają wodę bardzo szybko. Wiele urządzeń w zaledwie 3-4 sekundy nagrzewa wodę do temperatury 40 stopni C. W porównaniu do podgrzewaczy pojemnościowych, woda jest dostępna przez cały czas, od razu po odkręceniu kurka. Jej pobór nie jest ograniczony przez żadnej zbiornik.

Podgrzewacze przepływowe są ponadto wygodne w montażu – można je dopasować do różnych punktów przepływu wody oraz wolnego miejsca na ścianie. Wiele dostępnych urządzeń jest niewielkich rozmiarów – co pozwala na ich zamontowanie przy samej umywalce lub zlewie.

Najważniejsze parametry podgrzewaczy przepływowych

Podgrzewacz przepływowy powinien być dopasowany przede wszystkim do zamierzonego sposobu oraz częstotliwości korzystania z ciepłej wody. Istotne jest także, czy będzie zasilał umywalkę, zlew czy prysznic bądź natrysk turystyczny.

Jeśli poszukujesz podgrzewaczy do zasilenia wody w umywalce – wówczas powinno wystarczyć urządzenie o sile większej niż 3,5 kw. Podgrzewacze takie mogą zasilać umywalki w lokalach gastronomicznych (miejsca przeznaczone do mycia rąk) lub w naszych domach.

Podgrzewacze do kuchni powinny być mocniejsze – powyżej 5,5 kw. Sprawdzą się podczas zmywania naczyń i przygotowywania posiłków – gdy potrzebna jest duża ilość podgrzanej wody. Jeśli planujesz zasilić tym urządzeniem wannę z natryskiem – wówczas koniecznie wybierz podgrzewacz o sile kilkunastu kw. Im więcej udogodnień posiada prysznic, tym większa powinna być moc podgrzewacza – w przypadku deszczownicy będzie to nawet 24 kw. Do sprawnej obsługi wanny warto natomiast wybrać pogrzewacz o sile powyżej 18 kw.

Podgrzewacz przepływowy wysokiej jakości – czyli jaki?

Podgrzewacze wody elektryczne przepływowe stosowane w domach powinny spełniać określone wymogi. Przede wszystkim – warto wybierać urządzenia nowoczesne, wyposażone w łatwy interfejs pozwalający na wybór kilku różnych programów działania. Pozwoli nam to zoptymalizować pracę urządzenia. Gdy będzie ono zasilać kilka punktów poboru wody – z pewnością przełoży się to na nasze oszczędności.

Podgrzewacze przepływowe są narażone na działanie wilgoci. Dlatego powinny być odporne na osadzanie się kamienia, zwłaszcza – na kamienie mechanizmów grzejnych. Warto także zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed uszkodzeniem na skutek potencjalnego zapowietrzenia wewnątrz instalacji wodnej.

Pomocną sprawą jest też sposób montażu. Obudowa podgrzewacza przepływowego powinna być stosunkowo nieduża, wyposażona w elastyczne przyłącza, wyłącznik bezpieczeństwa, a także elementy przeznaczone do zakrywania przewodów zasilających oraz zawór (w którym znajduje się filtr siatkowy i magnetyczny). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here