Folia bąbelkowa – dla bezpieczeństwa transportowanych obiektów

0
1021

Folia bąbelkowa to rozwiązanie w wielu sytuacjach niezwykle pomocne. Gdy potrzebujemy przetransportować dany obiekt na dużą odległość lub zabezpieczyć go na czas przechowywania – wówczas najlepszym wyjściem będzie zastosowanie właśnie folii bąbelkowej. Dokładnie owinięty w nią obiekt możemy transportować za pomocą samochodu, a także wysłać pocztą. Nie każdy jednak wie – w czym tkwi specyfika tego typu folii, jakie jej dostępne rodzaje możemy znaleźć oraz przede wszystkim – jak się w nią zaopatrzyć. Zapraszamy do lektury, w trakcie której rozwiejemy te niepewności.

Czym jest folia bąbelkowa – podstawowe informacje

Folią bąbelkową (niekiedy też: folią pęcherzykową) nazywamy specjalny typ folii przeznaczony do pakowania. Jest ona przezroczysta i w znacznym stopniu sprężysta. Jej specyfika tkwi w niewielkich bąbelkach (pęcherzykach) wypełnionych powietrzem, umieszczonych w stałych odstępach od siebie. Dzięki ich zastosowaniu owinięty w folię obiekt jest amortyzowany przed wstrząsami i obrażeniami mechanicznymi powstającymi w wyniku oddziaływania otoczenia.

Zastosowane pęcherzyki są kluczowe dla bezpieczeństwa owiniętego obiektu. Sprawiają, że oddziaływania sił fizycznych rozchodzą się równomiernie po powierzchni całej folii, a przez to – omijają znajdujący się wewnątrz obiekt. Z tych powodów, z folii korzystamy szczególnie chętnie w przypadku obiektów delikatnych, które mogłyby łatwo ulec uszkodzeniu.

Folia bąbelkowa to wynalazek niezwykle przydatny i wykorzystywany w wielu sytuacjach. Został wymyślony przed ponad 50 laty (dokładnie – w 1957 roku) w oparciu o wcześniejsze, podobne rozwiązania, które zostały jednak odrzucone. Dopiero zastosowanie kluczowych bąbelków sprawiło, że folię uznano za właściwe rozwiązanie.

Dostępne rodzaje folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa występuje w różnych wariantach i rodzajach, o odmiennych parametrach. Przede wszystkim – znajdziemy folie o różnych rozmiarach, przeznaczone do owijania zarówno obiektów mniejszych, jak i większych. Najczęściej spotkamy folie o rozmiarach:

– 0,3 x 1 metr bieżący,

– 0,4 x 1 metr bieżący,

– 0,5 x 1 metr bieżący,

– 1 x 1 metr bieżący.

W jednej rolce znajduje się zazwyczaj 100 metrów bieżących folii.

Chcąc maksymalnie zabezpieczyć obiekt przygotowywany do transportu, owija się go zazwyczaj kilkukrotnie. W tym celu korzysta się przede wszystkim z przygotowanych rolek folii bąbelkowej, które pozwalają – niczym zwykła folia typu stretch – stworzyć kilkuwarstwową otulinę wokół danego obiektu. Szczególną uwagę należy wówczas zwrócić na rogi, kanty, elementy ruchome i odstające – warto zabezpieczyć je dodatkową warstwą folii.

Gdzie i kiedy korzystamy z folii bąbelkowej?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – wszędzie i zawsze. Z folii korzystają zarówno firmy przewozowe, handlowe, produkcyjne, jak i osoby fizyczne. Owijamy w nią delikatny sprzęt, mikro-technologie, meble, zastawę stołową i wiele innych obiektów.

W folię bąbelkową możemy owijać niemal wszelkie rodzaje produktów. Dzięki jej elastyczności, odporności na obrażenia i oddziaływania mechaniczne – jej zastosowanie określić można jako uniwersalne. Ponadto, jest odporna na działanie wilgoci, zabrudzenia, a także niektóre substancje chemiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here