Fundament na palach – sposób na każdą działkę

0
2046

Fundament na palach to znakomity sposób budowy w każdych warunkach. Niektóre grunty oraz zakres prac wymaga wzmocnienia działki palami prefabrykowanymi, albo trzeba wykorzystać pod zabudowę fundament na palach. Niejednokrotnie pale prefabrykowane do wzmocnienia gruntu są niezbędnym elementem, który rozwiązuje problem większości prac budowlanych i pozwala na swobodne zaprojektowanie szeroko rozumianego budownictwa.

Fundament na palach – zastosowanie na działkach osuwiskowych

Fundament na palach jest racjonalnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy prace budowlane znajdują się na terenach osuwiskowych. Wcześniejsze posadowienie może wymagać wzmocnienia działki palami prefabrykowanymi. Zastosowane pale prefabrykowane do wzmocnienia gruntu sprawią, że budowa będzie stabilna i wykonana zgodnie z wiedzą, wymaganiami technicznymi oraz zdrowym rozsądkiem. Jest to niezwykle ważne, aby sytuację monitorować na bieżąco, gdyż projekt może zawierać defekty nie uwzględniające stanu faktycznego. Dlatego fundament na palach, czy wzmocnienie działki palami prefabrykowanymi stosuje się czasami jako środek „profilaktyczny” przy realizacji projektów m. in. wiaduktów, mostów itp. Ale pale prefabrykowane do wzmocnienia gruntu są wykorzystywane również w budownictwie mieszkaniowym. Wystarczy spojrzeć na domy niektórych gwiazd świata medialnego, pokazujących swoje gigantyczne posiadłości usytuowane na skraju urwiska, brzegu mórz, prywatnych wyspach czy 100 piętrowych apartamentach zbudowanych na piaskach pustyni w Dubaju. W praktycznie każdej sytuacji dokonuje się tam wzmocnienie działki palami prefabrykowanymi, a dodatkowo fundament na palach sprawi, że budownictwo oprze się huraganom, burzom piaskowym itp.

Powszechnie w budownictwie mieszkaniowym stosuje się pale prefabrykowane do wzmocnienia gruntu w państwach narażonych na trzęsienia ziemi – Japonia, a w niektórych krajach podstawową budowy jest fundament na palach, szczególnie, gdy miasto czy wioski usytuowane są przy gwałtownie wzbierających wodach czy terenie narażonym na lawiny błotne.

W Polsce coraz częściej pale prefabrykowane do wzmocnienia gruntu wykorzystują przedsiębiorstwa budujące wysokie budynki w aglomeracjach miejskich. Jest to spowodowane brakiem terenów budowlanych w ścisłym centrum miasta. Dziś buduje się apartamentowce na terenach gdzie jeszcze kilkanaście lat temu rosła pałka szerokolistna, kojarzona z bagnami i podmokłym gruntem. Wykorzystując wzmocnienie działki palami prefabrykowanymi buduje się 30 piętrowe apartamentowce, a fundament na palach pozwala na swobodną pracę budynku wraz z mieniającymi się warunkami atmosferycznymi – silnymi odpadami deszczu, czy porą roku. Ponadto pale prefabrykowane do wzmocnienia gruntu gwarantują, że niezależnie od czynnika zewnętrznego budowla spełni restrykcyjne normy techniczne, a ludzie mieszkający w domach, apartamentowcach czy jeżdżący do pracy przez widokowe wiadukty mają gwarancję bezpieczeństwa na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here