Zawiasy meblowe - rodzaje i zastosowanie

Kupując szafę rzadko kiedy zwracamy uwagę, w jakie zawiasy do mebli jest wyposażona. Dopiero gdy musimy je wymienić, zastanawiamy się, jaki zawias meblowy będzie odpowiedni. Tymczasem warto znać rodzaje tego, wydawałoby się nieistotnego elementu, ponieważ wbrew pozorom wpływa on na wygodne korzystanie z szafki lub barku. Jeśli się zepsuje, nie utrzyma drzwi albo będzie się zacinał. Musi być więc solidny, dostosowany do typu mebla i sposobu otwierania drzwi oraz wykonany z wytrzymałego materiału, a w przypadku szkła również delikatny.

Rodzaje zawiasów meblowych

Najbardziej popularne są tradycyjne zawiasy meblowe, które można spotkać w większości szaf. Dobrze współpracują zarówno z prawdziwym drewnem, jak i ze sklejką. Specyficznym rodzajem jest zawias do szkła. Od tego modelu wymaga się nie tylko solidności, ale również precyzji, ponieważ jego funkcją jest również trzymanie szyby.

Na uwagę zasługują również samozamykające zawiasy hydrauliczne, zawiasy nożycowe oraz zawiasy tłoczkowe. Każdy z nich ma swoje określone cechy i znajduje zastosowanie w różnych typach szafek.

Zastosowanie zawiasów meblowych

Zawiasy do mebli występują we wszystkich typach mebli i sprzętów, które posiadają drzwi. Mowa tu o szafach, barkach, lodówkach, witrynach, a nawet oknach. Tym, co je wyróżnia jest wysokiej jakości stal, z której zostały wykonane. Dzięki niej drzwi otwierają się i zamykają bezawaryjnie, nie zacinają się i są dobrze umocowane. Zawias meblowy ze stali to gwarancja niezawodności, wytrzymałości i estetycznego wyglądu – neutralny i uniwersalny kolor dopasowuje się do wszystkich rodzajów i typów mebli, dzięki czemu zawiasy do mebli nie rzucają się w oczy.

Zawiasy do szkła – gdzie można je spotkać?

Jak wspominaliśmy, zawias do szkła to specyficzny model. Jest wykorzystywany przy montażu szafek kuchennych, gablot i witryn oraz szafek łazienkowych. Z tego powodu musi być z jednej strony delikatny, a z drugiej wytrzymały. Zawias do szkła składa się ze standardowego elementu do przymocowania za pomocą śrub oraz mechanizmu trzymającego szybę. Dzięki temu doskonale nadaje się do szkła zapewniając mu stabilność i estetyczny wygląd.

Zastosowanie zawiasów tłoczkowych

zawiasy

Zawiasy tłoczkowe pozwalają na otwarcie drzwi na szeroki kąt od 135 do nawet 165 stopni. Stosuje się je na przykład w lodówkach. Są wykonane ze stali, dobrze trzymają się powierzchni montażowej oraz doskonale sprawdzają w użytkowaniu. Zawiasy tłoczkowe nadają się również do małych i trudno dostępnych powierzchni. Mogą być zamontowane we frontach nakładanych, pół nakładanych i wpuszczanych.

Zawiasy nożycowe i hydrauliczne

Zawias meblowy w postaci zawiasu nożycowego można spotkać wszędzie tam, gdzie drzwi szafki otwierają się od dołu albo od góry, czyli w barkach, szafkach na buty i oknach. Znajdują również zastosowanie w meblach ogrodowych i uchylnych koszach na bieliznę.

Zawiasy hydrauliczne zwane samozamykającymi się, mają prostą budowę i dowolny kąt otwarcia. Zostały skonstruowane w taki sposób, że drzwiczki cicho wracają na swoje miejsce, wystarczy je lekko popchnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here