Funkcjonalne oświetlenie tarasu

Odpowiednio urządzony taras może być miejscem wypoczynku i niezwykłego relaksu. Taras to jednak nie tylko meble i dekoracje, ale również prawidłowe oświetlenie. To tu wypoczywamy, relaksujemy się i spotykamy ze znajomymi. Planujesz oświetlenie tarasu i nie wiesz jak je odpowiednio zaprojektować? Sprawdź nasze porady.

Oświetlenie tarasu – postaw na tradycyjne rozwiązania

Oświetlenie tarasu z pewnością sprawia, że przebywanie w nim staje się niezwykle komfortowe. Eksperci podpowiadają, że najlepiej jest, gdy oświetlenie tarasu składa się z różnych lamp. Dzięki temu łatwiej jest stworzyć niezwykłą atmosferę, a my możemy kreować równego rodzaju scenografie świetlne. Inne lampy uruchomimy do posiłku, a inne podczas romantycznej randki z mężem. Światło tworzy nastrój, podkreśla dekoracje ogrodu, tarasu i miejsca przed domem. Za pomocą światła z łatwością można także wydobyć na pierwszy plan często niewidoczne za dni walory przyrodnicze i architektoniczne.

Oświetlenie tarasowe należy przemyśleć już na etapie projektowania domu. Wówczas z łatwością zaplanować można rozmieszczenie lamp, które będą znajdować się zarówno na elewacji, jak i wokół miejsca wypoczynku. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu oświetlenia, podczas budowy dom będzie mógł zostać wyposażony w niezbędną instalację elektryczną. Jeśli nie przemyślimy tych jakże ważnych kwestii już na etapie budowy domu, późniejszy montaż oświetlenia może być znacznie bardziej kosztowny i trudniejszy. Warto również przemyśleć zamontowanie kilku gniazdek elektrycznych, do których w razie potrzeby będzie można podłączyć sprzęt elektryczny, dodatkowe oświetlenie czy lampy owadobójcze. Idealnie sprawdzą się lampy Labra (https://kolory-swiatla.pl/pl/).

Jaki rodzaj lamp wybrać? Ważne, by były to lampy przeznaczone do montażu na zewnątrz. Nie montujmy lamp takich jak wewnątrz domu. Idealnie sprawdzą się lampy solarne. Lampy na baterie to wygodne rozwiązanie. Są wyposażone w czujniki zmierzchu, dzięki czemu uruchomią się wtedy, gdy będzie taka potrzeba.

Każde pomieszczenie wymaga indywidualnej oprawy – lampy warto więc dobierać nie tylko do stylu pomieszczenia, ale także do jego charakteru. Oświetlenie łazienkowe, lampy do salonu, żyrandole do sypialni i oczywiście – lampy na taras. Warto o tym pamiętać, planując aranżację.

Jakie oświetlenie tarasu wybrać?

Ważne jest, aby oświetlenie tarasu nie było zbyt intensywne. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie różnego rodzaju lamp, dzięki czemu światło zostanie podzielone na strefy a lampy będą się wzajemnie uzupełniać. Poszczególne lampy powinny być uruchamiane innymi przyciskami, aby w razie potrzeby dowolnie budować nastrój – w zależności od potrzeb.

Wszystkie lampy powinny także do siebie pasować, dzięki czemu całość aranżacji będzie spójna oraz unikniemy bałaganu i nadmiaru elementów. Na rynku dostępne są coraz częściej zestawy lamp, które idealnie do siebie pasują i współgrają ze sobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here