Są dwa powody, dla których klimatyzacja staje się coraz popularniejsza w Polsce. Pierwszy z nich to rosnąca zamożność Polaków, która pozwala wielu z nich nie tylko kupować, ale i utrzymywać systemy klimatyzacyjne. Nie jest to przyjemność tania, jeśli wziąć pod uwagę, że moc takich urządzeń mierzona jest w kilowatach. Drugim powodem są postępujące zmiany klimatu: od pewnego czasu mamy co roku latem do czynienia z upałami nie do wytrzymania. Kiedyś wystarczał zwykły wentylator, dziś to już za mało.

Sprawna klimatyzacja służy zdrowiu i samopoczuciu ludzi

Prawidłowo zamontowana, konserwowana i użytkowana klimatyzacja nie jest w żaden sposób szkodliwa dla ludzi – wręcz przeciwnie: utrzymuje w danym pomieszczeniu nie tylko żądaną temperaturę, ale też optymalną wilgotność powietrza, które przy okazji oczyszcza. O szkodliwości klimatyzacji możemy mówić wtedy, gdy jest ona niesprawna, gdy użytkownik nie dba o czyszczenie filtrów, a także gdy ustawiana temperatura jest znacznie niższa od panującej na zewnątrz.

Klimatyzacja do domu może mieć postać urządzenia mobilnego ze specjalną rurą, którą wystawia się za okno, łączy z otworem w ścianie lub kratką wentylacyjną, a także stacjonarnego, złożonego z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Urządzenia stacjonarne są o wiele wydajniejsze, tym bardziej, że używa się ich przy zamkniętych oknach, a więc bez konieczności wpuszczania gorącego powietrza do pomieszczenia.

Zaplanuj, oblicz, dobierz

Klimatyzacja do mieszkania, domu lub biura powinna zostać właściwie dobrana. Wymagana moc zależy od wielu czynników, w tym od kubatury pomieszczenia, powierzchni okien, kierunku świata, liczby szyb, izolacji termicznej ścian i podłogi, usytuowania pomieszczenia, liczby i mocy urządzeń elektrycznych wytwarzających ciepło itp. Dobór należy powierzyć fachowcom, np. firmie Klimi, której domeną jest montaż klimatyzacji w Warszawie.

Z fachowcami montującymi urządzenia należy też uzgodnić takie kwestie jak czyszczenie klimatyzacji: jak często usługa ta powinna być wykonywana, by powietrze w pomieszczeniu miało zawsze optymalne parametry. Solidna firma powinna zapewnić niezbędny serwis klimatyzacji. W razie awarii konieczna będzie oczywiście szybka naprawa klimatyzacji – warto upewnić się, czy dostawca zapewnia tę usługę w odpowiednio krótkim czasie.

Prawidłowo funkcjonująca i właściwie ustawiona klimatyzacja zapewnia komfort pracy i wypoczynku w obsługiwanych pomieszczeniach. Trzeba jednak pamiętać, by praca jednostek zewnętrznych nie była uciążliwa dla sąsiadów: urządzenie pracujące np. na balkonie w apartamentowcu może generować hałas. Również jednostka wewnętrzna powinna pracować cicho, w sposób praktycznie niezauważalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here