Guziki tapicerskie

Trudno wyobrazić sobie komfortowe mieszkanie bez mebli tapicerowanych. Kanapy, sofy czy fotele są nie tylko wygodne, ale często stanowią również ozdobę mieszkania. Dzieje się tak nie tylko ze względu na tkaniny obiciowe, ale również elementy dekoracyjne. Jednym z tych, które cieszą się niesłabnącą popularnością są guziki tapicerskie. Czym są i do czego służą? Jakie guziki tapicerskie możemy wykorzystać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Czym są guziki tapicerskie?

Mówiąc najprościej, guziki tapicerskie to małe elementy, które swoim wyglądem nieco przypominać mogą nam pinezki. Służą do nadawania ciekawego wyglądu tapicerowanym przedmiotom, zdobią je, a także sprawdzają się przy ukrywaniu zszywek tapicerskich i miejsc, w których łączą się szwy. Pełnią więc zarówno funkcję praktyczną, jak i typowo dekoracyjną.

Budowa guzików tapicerskich

Guziki tapicerskie składają się z trzech elementów. Są to: foremka, dolne wieczko, które przytrzymuje materiał oraz haczyk, który łączy pierwsze dwie części ze sobą. Guziki łączy się za pomocą specjalnego urządzenia, które nazywa się praską do guzików. Dzięki temu tkanina obiciowa nie zostaje uszkodzona a samo przypinanie guzików przebiega szybko i sprawnie.

Szeroki wybór guzików tapicerskich

Obecnie możemy wybierać spośród wielu różnych wzorów i wymiarów guzików tapicerskich co pozwala na optymalne dopasowanie ich do koloru czy faktury materiału obiciowego. Wśród dostępnych na rynku guzików możemy wymienić płaskie guziki metalowe, które obleka się materiałem, guziki ozdobne wykonane z metalu oraz te, których oczka wykonane są ze szkła lub tworzywa. Co więcej, dostępne są również w kilku wymiarach oraz wielu różnych wariantów kolorystycznych. Pozwala to na wykorzystywanie ich zarówno w przypadku klasycznych, jak i nowoczesnych mebli tapicerowanych.

guzik tapicerski

W jakim celu stosuje się guziki tapicerskie? 

Zastosowanie guzików tapicerskich jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się je między innymi do ozdobienia pikowanych elementów mebli tapicerowanych takich jak oparcia, wezgłowia, poduszki, siedziska czy zagłówki różnego sof, kanap, foteli oraz innych mebli. Często stosuje się je również w przypadku ścian i drzwi, które obijane są tkaninami. Guziki nie tylko zdobią, ale również pomagają utrzymać tkaninę obiciową odpowiednio napiętą.

Podsumowując, guziki tapicerskie to niezwykle przydatne akcesoria, dzięki którym możemy bez trudu połączyć tkaninę obiciową z pozostałymi elementami mebla takimi jak wypełnienie czy konstrukcja. Dzięki temu, że guziki dostępne są obecnie w wielu dekoracyjnych formach wpływają nie tylko na solidne wykonanie mebli, ale również na ich estetykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here