Sprzątanie nie jest twoim ulubionym zajęciem, ale lubisz mieć porządek? Zdarza ci się rumienić ze wstydu na widok niespodziewanych gości? Podpowiadamy, jak okiełznać domową przestrzeń tak, by zawsze był w niej ład i czystość.

Znajdź miejsce dla wszystkich przedmiotów

Największą zmorą niweczącą wszelkie prace mające na celu doprowadzenie domu do porządku, są sterty ubrań, książek i innych rzeczy zalegający nie tam, gdzie leżeć powinny. Wiele z nich leży „na wierzchu”, bo nie do końca wiadomo, gdzie właściwie powinny zostać odłożone. Jeśli znajdziemy miejsce na każdą, najmniejszą nawet rzecz w domu, musimy tylko zapamiętać, by zawsze je tam odkładać. Dzięki temu porządek będzie się robił sam, praktycznie niezauważalnie. Takie działanie wymaga żelaznej samodyscypliny, ale warto ją wytrenować. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy sporo czasu, ale także niepotrzebnych nerwów.

Nie gromadź

Bolączką wielu domów są zalegające na dnie szaf stare ubrania, niepotrzebne „przydasie” i ogrom rzeczy uszkodzonych, od lat cierpliwie czekających na naprawę. Zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz tych wszystkich rzeczy, czy faktycznie ich używasz? Jeśli ostatni raz zdarzyło ci się po nie sięgnąć dawniej niż trzy lata temu, śmiało możesz je wyrzucić. Powstrzymaj się także przed kupowaniem nowych „na wszelki wypadek”. To, że nie masz w domu maszyny do szycia, to naprawdę nie jest problem. Poprawki krawieckie są tanie i wcale nie potrzebujemy ich tak często, jak nam się wydaje. Stara, ręczna maszynka do mięsa także może odejść do lamusa. Nowoczesny, wielofunkcyjny robot kuchenny doskonale ją zastąpi. Sprzęt elektroniczny sprzed więcej niż dziesięciu lat możesz śmiało oddać do Muzeum Techniki. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że nie spełnia dzisiejszych standardów. Ogranicz liczbę bibelotów, na których zbiera się kurz.

Zarezerwuj czas na sprzątanie

Bałagan i brud to dwie różne sprawy. Nawet jeśli wszystko w domu leży na swoim miejscu, nie unikniemy konieczności sprzątania. Nie podchodź do tematu jak przysłowiowy pies do jeża. Lepiej zarezerwuj sobie kilka godzin w tygodniu na mycie podłóg, odkurzanie, ścieranie kurzu z mebli i bibelotów. Raczej nie zakładaj, że dasz radę posprzątać cały dom jednego dnia. Za to gdy poświęcisz godzinę dziennie na jedno pomieszczenie, masz szansę na idealnie wysprzątany dom.

Stwarzaj pozory

Nie jest to może rozwiązanie godne pochwały, ale za to bardzo praktyczne. Jeśli masz w domu pokój, którego możesz na co dzień nie używać, zarezerwuj go na pokój reprezentacyjny, czyli taki, w którym będziesz przyjmować gości. Jeśli nie zgromadzisz w nim wielu przedmiotów, odkurzenie i wytarcie kurzu nie zajmie więcej niż kwadrans. Dla zachowania pozorów nie zapomnij postawić kilku kwiatów na parapecie i powiesić firanek. Taki pokój można sprzątać raz w tygodniu, ale nie można zapominać o wietrzeniu go. Nie ma nic gorszego, niż nieświeże powietrze w pomieszczeniu, do którego wprowadzamy gościa. I chociaż sprzątanie w Warszawie, a zapewne także w mniejszych miastach, jest trudniejsze i bardziej pracochłonne, jeśli często otwieramy okna (kurz i smog chętnie osiadają na meblach), ten wysiłek musimy wkalkulować w cenę „idealnego pokoju”. W ostatecznym rozrachunku bilans i tak wyjdzie na plus.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Jeśli naprawdę nie masz czasu na sprzątanie, a marzy ci się czysty dom, rozważ zatrudnienie profesjonalisty. Jest wielce prawdopodobne że to, co tobie zajmuje kilka godzin, zawodowa pomoc domowa zrobi w godzinę. Pomoc domową świadczącą usługi w twojej okolicy znajdziesz na stronie www.pomocedomowe.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here