Klasyczne dekoracje ścienne odchodzą do lamusa. Tapety? Industrialna cegła? Projektanci wnętrz rezygnują z nich na rzecz innowacyjnych i zarazem nietypowych rozwiązań. Estetyczne oko docenia inspirujące detale nawet w klasycznej przestrzeni. Optycznie powiększające przestrzeń fototapety, obraz z motywującym napisem, a może wielkoformatowe płyty ceramiczne? Opcji jest wiele, a pytanie tylko jedno – jak ciekawie i oryginalnie udekorować ścianę? Podpowiadamy w artykule!

Wyjątkowy detal pomieszczenia – dekoracje ścienne

Każda przestrzeń rządzi się swoimi prawami, tak samo, jak ściana. Mocne kolory i nietypowe detale są idealnym pomysłem na urozmaicenie każdego wnętrza. Niezależnie od tego, czy jest to klasyka, industrialny loft, czy pokój w stylu lat 70. Naklejki ścienne to dobry pomysł dla niewielkich przestrzeni, które nie mogą pozwolić sobie na dekoracje podłogowe. Natomiast tapety z tzw. efektem 3D skutecznie urozmaicą dużą powierzchnię ściany, wprowadzając klimat do pokoju rodem z opowieści fantasy lub filmów science-fiction. Skoro wybór jest tak ogromny – to na co się zdecydować?

Kamień, tapicerka, naklejka, a może… karton?

Projektanci wnętrz prześcigają się w oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązaniach, które uwydatnią charakter indywidualisty oraz podkreślą artystyczną duszę. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli wspomnimy, iż to tapeta jest najbardziej uniwersalną ozdobą ścienną. Niemniej jednak, aby dopasować się do modnych wymogów, musi podążać trendy ścieżką, zmieniając się w fototapetę.

Ostatnim hitem dekoracji ściennej jest mapa świata wycięta z kartonu. W swojej ofercie producent opakowań BecPak, posiada pudełka wysokiej jakości. Warto zadbać o ten szczegół, ponieważ mapa podróżnika musi być wytrzymała i pomimo upływu czasu dobrze się prezentować. Na tej mapie, obieżyświat może zaznaczać miejsca, które są jego celem oraz takie miejscowości, które w swoim życiu już odwiedził. To dość sentymentalny detal, który z pewnością urozmaici przestrzeń za kanapą lub nad łóżkiem.

Ponadto warto wspomnieć o innych materiałach wykorzystywanych do dekoracji ścian. Tapicerka jeszcze nie tak dawno była domeną łoża małżeńskiego, a dokładniej jego zagłówka. Po pewnym czasie zaczęła rozprzestrzeniać się na ścianę za łóżkiem. Niemniej jednak ewolucja nadal trwa, a tapicerka swobodnie podróżuje po ścianach salonu lub holu, lokując się wygodnie przy siedziskach i kanapach.

Brak ograniczeń – dekoracje ścienne kochają szaleństwo z umiarem!

Wspomniana na początku cegła oraz beton były znane ze swojego kuchennego przeznaczenia. Aktualnie materiał ten z powodzeniem odnajduje się w przestrzennych salonach lub pokojach gościnnych. Ważne jest to, aby nie przesadzić z natłokiem. Warto, aby cegła lub surowy beton zdobiły jedną, reprezentatywną ścianę salonu lub innego pomieszczenia. W przypadku wykończenia w ten sposób całego pokoju przytłaczasz wnętrze, tworząc go optycznie mniejszym. To samo dotyczy tapicerki oraz fototapety.

Ponadto ważną zasadą jest, aby nie mieszać i nie przesadzać z materiałem. W różnych pokojach możesz śmiało postawić na wykorzystanie fototapety, cegły lub boazerii. Niemniej jednak rozwiązanie typu Miszmasz nie sprawdzi się w jednym pomieszczeniu. Tu stawiamy na jeden materiał, który i tak ma pozycję dominującą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here