Izolacja dachu pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku. Z tego powodu na ocieplenia dachu decydują się zarówno osoby, które dopiero budują dom, jak i te, które mieszkają w domach wybudowanych wiele lat temu.

Jaki materiał izolacyjny wybrać?

Jeżeli chce się ocieplić dach, dobrym wyborem jest użycie wełny mineralnej. Wełna mineralna, dzięki swoim właściwościom, nie tylko chroni przed utratą ciepła, ale i pełni funkcję izolacji akustycznej oraz zabezpieczenia przeciwpożarowego. Ponadto jest łatwa w montażu. Dzięki tym cechom wełna mineralna jest najlepszym wyborem do ocieplania dachów w budynkach mieszkalnych.

Wełnę można wykorzystać do izolacji dachów każdego typu. Jej plastyczność sprawia, że można wykonać dzięki niej ocieplanie dachu skośnego bądź o nietypowym kształcie. Plastyczność eliminuje możliwość powstawania tak zwanych mostków cieplnych, czyli przerw pomiędzy poszczególnymi warstwami wełny. W ten sposób ocieplenie jest w pełni szczelne i tym samym bardziej efektywne.

Jak wykonuje się izolację z wełny mineralnej?

Ocieplając dach wełną mineralną, należy zadbać o to, by jej warstwy były szczelnie umieszczone pomiędzy poszczególnymi elementami więźby dachowej. Dzięki temu materiał wypełni wszystkie luki i szczeliny, a także będzie dobrze przylegał do kolejnych warstw wełny. W ten sposób ocieplenie będzie prawidłowo spełniało swoje funkcje przez wiele lat, a ryzyko powstania mostków cieplnych zostanie wyeliminowane, nawet gdy wykona się izolację samodzielnie.

Jeżeli chce się mieć pewność, że ocieplenie z wełny mineralnej jest wykonane w pełni prawidłowo, warto powierzyć jego wykonanie firmie, która zajmuje się tworzeniem izolacji cieplnych. W przypadku dachu dokładne wykonanie ocieplenia ma ogromne znaczenie, gdyż źle wykonana izolacja nie poprawi warunków termoizolacyjnych. Ponadto może zdarzyć się, że spowoduje konieczność wydania pieniędzy na wymianę źle ocieplonego fragmentu dachu bądź całej konstrukcji.

Kiedy wykonać ocieplenie?

Jeżeli chce się zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, warto zainwestować w wełnę mineralną, która posłuży przez wiele lat. Dach można ocieplić zarówno od razu po wybudowaniu domu, jak i po wielu latach od wzniesienia budynku. W drugim przypadku należy najpierw dokładnie sprawdzić szczelność dachu, by mieć pewność, że nie ma w nim żadnych przecieków. Co ważne, izolację termiczną można wykonać o każdej porze roku – nawet zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here