Oświetlenie ledowe cieszy się od lat niesłabnącą popularnością, nie ma się jednak co temu dziwić – ledy są energooszczędne, bardzo praktyczne i wytrzymałe. Producenci oferujący oświetlenie ledowe idą jednak o krok naprzód proponując taśmy led. W tym artykule wyjaśnimy czym one są, jak je wybierać i w jaki sposób najlepiej je montować.

Taśmy z diodami led – czym są?

Taśma led jest po prostu elastycznym paskiem pokrytym świecącymi diodami. Wśród nich są także diody RGB, które są w stanie emitować kolorowe światło, co z kolei stanowi niezwykły element dekoracyjny. Dobrze jest pamiętać, że taśmy ledowe mogą być wykorzystane na wiele sposobów, warto zatem przejrzeć ich różne modele, z kilkoma ciekawymi propozycjami można zapoznać się na www.ledovo.pl/items/140-tasmy-led-z-zasilaczem.html. Pozwala to potem tak wybrać oświetlenie, by stanowiło nie tylko źródło światła, ale także oryginalną ozdobę. W sklepach jest dostępnych wiele taśm z diodami led, należy jednak skupić się na tych dobrej jakości – w tym celu warto obejrzeć sporo ofert i dopasować do stylu naszego wnętrza te odpowiednie.

Jak wybierać taśmy led?

Wiele oczywiście zależy od tego, gdzie mamy zamiar umieścić taśmę led. Kwestiami, na które warto zwrócić uwagę wybierając taśmy led są szczelność taśm, jasność świecenia, gęstość diod na taśmie, kolor światła, pobór mocy i długość taśmy. Kolejnym aspektem, o którym trzeba pamiętać decydując się na taśmę led jest dobór zasilacza. Jego moc powinna być odpowiednia do długości taśmy i ilości diod, dobrze jest też zwrócić uwagę, by był to zasilacz stałoprądowy i stabilizowany. To ważne, gdyż ledy źle znoszą skoki napięcia.

Oznaczenia na taśmach led czyli co to jest IP?

IP to po polsku stopień ochrony taśmy led, który chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Przykładowo, jeśli chcemy umieścić taśmę led w sypialni, wystarczy nam IP rzędu 20, im natomiast wyższy ten parametr, tym taśma led będzie bardziej zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Kiedy zamierzamy zamontować taśmę led w kuchni, warto zastosować IP65 – uchroni to ją przed parą i wodą, przyda się tu także dodatkowe zabezpieczenie w postaci silikonu.

Gdzie najlepiej sprawdzi się taśma led?

Pamiętajmy, że taśma led oprócz funkcji oświetlania, spełnia jeszcze zadanie dekoracyjne – doskonale sprawdzi się zatem w kuchni. Taśmami z diodami ledowymi można oświetlić stoły, blaty robocze, szafki kuchenne, ale nie tylko. Małe lampki sprawdzą się świetnie także w sypialni, można nimi podświetlić miejsce nad łóżkiem. Taśmy led doskonale budują nastrój, sprzyjając długim rozmowom w zacisznym i pięknie oświetlonym pomieszczeniu. Takie taśmy to doskonały wybór jeśli chodzi o podświetlenie schodów, zwłaszcza kiedy są połączone z mini-instalacją z czujnikiem ruchu. Pięknie będzie także wyglądało podświetlone taśmami led lustro łazienkowe.

Jak montować taśmy led?

Niewłaściwie zamontowana taśma led potrafi się przegrzać, co prowadzi do szybszego zużycia diod. Należy zatem kleić taśmę led do profili aluminiowych, części metalowych, płaskowników czy innych elementów mogących służyć jako rozpraszacz ciepła. Pamiętajmy, by taśmy led kleić do odtłuszczonych i suchych powierzchni, która jest gładka i równa. Uważać trzeba także na fakt, by wkręt współgrał z profilem led. Do profesjonalnych łączeń taśmy z zasilaczem wykorzystuje się specjalne kostki lub wykonuje lutowanie. Przewody można wtedy również skręcić i zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Na co jeszcze zwracać uwagę podczas montowania? Na pewno ważne jest tutaj łączenie tych samych barw koszulek, złe połączenie może bowiem skutkować zwarciem i uszkodzeniem zarówno taśmy, jak i zasilacza. Dobrze jest również przyjrzeć się i rozpoznać, które przewody są wyjściowe, a które wejściowe. Ich pomylenie prowadzi głównie do spalenia zasilacza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here