Chociaż wiele osób kupuje mieszkanie za gotówkę, to jednak wiele musi wybrać kredyt mieszkaniowy, aby przeprowadzić się na swoje. Banki konkurują ofertami, ale i tak musimy przygotować się na większe wymogi niż w przypadku zwykłej pożyczki gotówkowej. Kto może pozwolić sobie na kredyt mieszkaniowy?

Rynek wynajmu i zakupu mieszkań w Polsce nie jest zbyt korzystny dla klientów. Wobec tego musimy przygotować się na niemałe koszty zarówno wtedy, gdy interesuje nas tak duże miasto jak Warszawa, jak i również mniejsze miejscowości. W wielu przypadkach okazuje się, że zakupienie swojego „M” jest bardziej korzystne od jego wynajmowania.

Ci, którzy mają zgromadzone odpowiednie oszczędności, mogą bez problemu pozwolić sobie na kupno mieszkania. Wielu może otrzymać też pomoc bliskich przy zakupie swojego pierwszego „M”. Pozostaje jednak duża grupa tych osób, które nie mogą pójść tą drogą i kupić lokum za gotówkę. Wtedy, gdy nie chcemy zwlekać z przeprowadzką, pozostaje nam kredyt mieszkaniowy.

Aby otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie, musimy spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że podstawą jest właściwa dla banku zdolność kredytowa. Gdy zarabiamy minimalną krajową i wnioskujemy o kredyt samodzielnie, możemy zapomnieć o pozytywnej decyzji. Także przy wyższych zarobkach, ale też dość dużych obciążeniach nie otrzymamy kredytu. Łatwiej będzie w dwójkę, ponieważ wtedy liczą się zarobki każdego kredytobiorcy.

Oprócz tego nie możemy znajdować się na żadnej liście dłużników, na przykład w BIK czy w innych bazach. Negatywna historia kredytowa skutkuje odmową udzielenia kredytu – dla banku jesteśmy wtedy nierzetelnym klientem.

Nie zapominajmy też o wkładzie własnym. Aktualnie wynosi on 20% ceny mieszkania, dlatego musimy przygotować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Możemy wprawdzie skorzystać ze specjalnych ubezpieczeń o niskiej wpłaty własnej, ale tak naprawdę zapłacimy wtedy równie dużo jak brakujący wkład własny.

Podsumowując, gdy interesuje nas Warszawa mieszkania na sprzedaż to niemały wydatek. Musimy przygotować się na wysoki wkład własny i mieć sporą zdolność kredytową. Jednak i tak to korzystniejsze rozwiązanie niż długoletni wynajem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here