Jak dbać o meble w domu?

Meble to przedmioty, które kupujemy zazwyczaj z myślą, że posłużą nam przez wiele lat. Dlatego też inwestujemy w droższe modele licząc, że przez długi czas pozostaną jak nowe. Żeby utrzymać je w jak najlepszym porządku należy o nie specjalnie dbać. Poniżej znajdziecie kilka rad, które pozwolą wam na skuteczną pielęgnację różnego rodzaju mebli.

Naturalne sposoby

Aby utrzymać meble w jak najlepszym porządku, możemy je pielęgnować zarówno naturalnymi specyfikami, jak i tymi kupowanymi w sklepach. Przede wszystkim rodzaj konserwacji zależy od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Na przykład jeżeli nasze meble zrobione są z brązowego drewna, to dobrym sposobem będzie nacieranie ich ciemnym piwem albo naparem z liści dębu. Te dwa płyny spowodują, że meble nie stracą koloru, będą się ładnie błyszczały oraz pokryją się delikatną warstwą przeciwkurzową. Innym dobrym pomysłem na mycie mebli drewnianych jest zrobienie własnego płynu do ich pielęgnacji. Wystarczy, że wymieszamy w proporcjach 2:1 wodę z octem.

Meble skórzane również wymagają specjalnych zabiegów. Jednym z największych problemów jest to, że po jakimś czasie pękają, przez co powstają bardzo nieładne rysy na tapicerce. Oczywiście można temu zapobiec. Jednym z takich sposobów jest nacieranie ich wazeliną czy jakimś olejkiem, np. rycynowym. Należy to robić miękką ściereczką i delikatnie wmasowywać preparat w skórę. To spowoduje, że będzie ona miękka a co za tym idzie – nie będzie pękać. Takie nacieranie dobrze jest wykonywać sezonowo, najlepiej podczas zmian pór roku.

Specjalistyczne produkty do czyszczenia

Na szczęście jeżeli nie chcemy korzystać z domowych specyfików, zawsze możemy zakupić specjalne produkty w dobrych sklepach z chemią przemysłową. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, najlepiej jest to zrobić przez Internet – tam ceny są o wiele bardziej konkurencyjne. Przy okazji warto odróżnić specyfiki do konserwacji mebli retro – te najlepiej jest konsultować z tzw. vintage sklepami, w których pracują najczęściej fachowcy, zajmujący się renowacją zabytkowych przedmiotów. Ale jeśli mamy do czynienia ze zwykłymi meblami, to opcji mamy wiele – większość z nich bardzo łatwo dostępnych.

Na początek warto meble umyć specjalnymi płynami do mycia. Dla każdego rodzaju powierzchni znajdziemy dedykowany produkt. Być może niektórzy stwierdzą, że lepszym sposobem byłby zakup płynu uniwersalnego, jednak nie są one tak skuteczne. Zazwyczaj są bardzo wydajne i starczają na kilka miesięcy. Jeżeli lubimy spraye to również ich bogatą ofertę posiada każdy sprzedawca. Ich zaletą jest łatwość użytkowania.  Przede wszystkim jednak warto zaopatrzyć się w specjalne musy, którymi musimy „wymasować” meble. Nadają one pięknego połysku oraz koloru. Zazwyczaj też bardzo ładnie pachną i posiadają liczne środki pielęgnujące drewno. Możemy także kupić mleczka czy spraye, które posiadają właściwości antystatyczne – dzięki nim kurz będzie się osiadał wolniej.

Czyszczenie i pielęgnacja mebli nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, chyba że posiadamy ku temu odpowiednie środki, które znacznie przyspieszą proces czyszczenia. Możemy wykorzystywać do tego nie tylko gotowe specyfiki, ale i samemu coś stworzyć. Pamiętajmy jednak, że ze starymi meblami nie warto eksperymentować – jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, skonsultujmy się z fachowcami, np. z vintage sklepów, którzy podpowiedzą nam w jaki sposób „dopieścić” nasze perełki, mające za sobą długą historię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here