Jak dobrać kocioł na pellet do domu?

0
2065

Jednym z najważniejszych punktów podczas budowy czy doposażania domu jest zorganizowanie ekonomicznego centralnego ogrzewania. Chociaż w ostatnich latach zimy w Polsce nie należą do wyjątkowo ostrych i długich, domowe rachunki za ogrzewanie w chłodne pory roku mogą przytłoczyć wiele rodzin. Warto zatem wiedzieć, jaki kocioł sprawdzi się najlepiej w domowych warunkach. Poniżej charakterystyka kotłów na pellet do domu.

Co to jest pellet?

Zanim jednak kotły na pellet zostaną bardziej szczegółowo scharakteryzowane, dobrze jest wspomnieć czym w ogóle jest sam pellet. To nowoczesne paliwo, do którego przygotowania wykorzystuje się odpady drzewne, a zatem jest to produkt pozwalający całkowicie wykorzystać surowiec, jakim właśnie jest drewno. Pellet idealnie nadaje się do ogrzewania nim domu, ale również często wykorzystuje się go do palenia na przykład w piekarniach czy biurach. Z powodzeniem może zastąpić węgiel, koks czy miał węglowy. Pellet zwykle bardzo dobrze się pali, o ile nie kupi się materiału zawilgoconego czy zapleśniałego. Dlatego właśnie, zresztą podobnie jak w przypadku na przykład zakupu węgla, należy baczną uwagę zwracać na to, od kogo kupuje się ten surowiec do opału. Jeszcze jedna bardzo ważna informacja dotyczy tego, że pellet jest najbardziej czystym materiałem opałowym na świecie. W dobie dzisiejszych czasów, gdy jakość powietrza zimą jest tak fatalna, palenie pelletem to dołożenie własnej cegiełki do czystszego powietrza.

Kotły na pellet

Pellet idealnie nadaje się do ogrzewania domów jednorodzinnych, jak też większych powierzchni biurowych, magazynowych czy hal produkcyjnych. Ze względu na to, że jest on najbardziej ekologicznym paliwem, warto rozważyć modernizację swojego centralnego ogrzewania, które zorganizowane było pod węgiel lub gaz ziemny. W nowo powstających domach warto od razu zamontować kocioł na pellet, bo kotły te są niezwykle wygodne w użytkowaniu, całkowicie zautomatyzowane, nie wymagają ingerencji ze strony użytkownika. Kotły, w których pali się za pomocą pelletu, wyposażone są w palniki, automatyczne podajniki pelletu (a zatem użytkownik nie musi sam dosypywać opału ręcznie), oraz w funkcję automatycznego rozpalania paliwa. Urządzenia grzewcze na pellet pracują praktycznie tak samo jak te na węgiel czy na gaz, jednak sam opał jest do nich dostarczany w inny sposób.

Dzieje się to właśnie przy pomocy automatycznego podajnika pelletu, co praktycznie wyłącza konieczność regularnej obsługi pieca przez użytkownika. Kotły na pellet to nowoczesne urządzenia, które samoistnie rozpalają oraz podtrzymują ogień – pellet jest podawany przez automatyczny podajnik, ze zbiornika będącego integralną częścią kotła. Ilość opału dodawanego do paleniska zależy od ustawionej mocy oraz temperatury. Nowoczesne piece na pellet pozwalają na stworzenie na przykład tygodniowego harmonogramu palenia  – piec będzie załączał się i pracował zgodnie z zaprogramowanymi danymi. Nowoczesne kotły są wyposażone w takie sterowniki jak sterowanie pokojowe oraz sterowanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami, a te z najwyższej półki cenowej dodatkowo posiadają tak zwane sondy lambda, dzięki którym możliwa jest jeszcze większa oszczędność paliwa.

Poza tym warto wiedzieć, że nowoczesne kotły na pellet najczęściej są kotłami, w których można palić również alternatywnymi paliwami. Jednym słowem nadają się też do palenia na przykład za pomocą gazu. Kotły na pellet pozwalają zmodernizować domowy system centralnego ogrzewania – dzięki temu wydatki na paliwo z roku na rok będą coraz niższe, a sama inwestycja w modernizację stosunkowo szybko się zwróci.

Ile kosztują kotły na pellet

Podczas rozważania modernizacji domowego centralnego ogrzewania, na ostateczną decyzję z pewnością wpływają ceny. Jak zatem kształtują się koszty zakupu kotła na pellet? Nie da się ukryć, że koszt zakupu kotła na pellet to dosyć duża inwestycja. Ceny oscylują wokół kilkunastu tysięcy złotych, niektóre kosztują nawet około 20.000 złotych, chociaż oczywiście można kupić też taniej, nawet w okolicach 10.000 zł. Trzeba jednak nastawić się na spory wydatek – to jednak inwestycja na lata, która ma się zwrócić nie tylko w postaci ekonomicznej, ale też po prostu zdrowotnej. Palenie za pomocą pelletu jest bardziej ekologiczne, a poza tym bez wątpienia dużo bardziej wygodne. To zatem dobre rozwiązania dla tych rodzin, dla których brak zmartwień związanych z obsługą pieca domowego c.o. ma ogromne znaczenie. Jednocześnie warto zwrócić uwagę też na to, że biorąc pod uwagę koszty zakupu paliwa, palenie pelletem jest nadal stosunkowo tanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here