Malowanie poddasza różni się od aplikacji w standardowych pomieszczeniach. Znaczna ilość skosów, ograniczenie przestrzeni oraz pewne zatarcie się granicy między sufitem a ścianami sprawia, że do malowania poddasza należy podejść w nieco odmienny sposób. Zarówno wykorzystywane środki, jak i kolorystyka powinny być odpowiednio dostosowane do wymagań i warunków poddasza. Szukasz inspiracji, by pomalować poddasze?
Jak dopasować kolor farb?
Przed doborem farb do pomalowania poddasza, należy uświadomić sobie, że w pomieszczeniach na poddaszu światło rozkłada się zupełnie inaczej niż w standardowych pokojach. Powodem są różne zabiegi konstrukcyjne, skosy, różnice w wysokości pomieszczeń oraz przejścia płaszczyzn. Wszystkie wymienione aspekty powodują, że kolorystyka poddasza powinna być dość ograniczona, zwłaszcza, gdy poddasze odznacza się niewielką przestrzenią. Doskonale sprawdzą się tutaj kolory jasne – biały i jego odcienie, jasny błękit, zieleń, beż czy szarości.
Pokoje ze skosami doskonale nadają się do łączenia kolorów. Ciekawą i dość popularną techniką jest malowanie ścian w ciemniejszych i mocniej nasyconych barwach, zostawiając jasne skosy. Należy pamiętać, by nie przesadzać z intensywnością barw na ścianach – zwłaszcza tych, które umieszczone zostały poniżej linii wzorku. Aplikacja zbyt mocnych kolorów na ścianach kolankowych wizualnie zmniejszy wysokość pomieszczenia. Dobrana kolorystyka powinna współgrać z wystrojem i aranżacją, a także uwzględniać okna połaciowe, które nierzadko stanowią najważniejsze źródło oświetlenia na poddaszu.
Jaki typ farb wybrać i na co zwracać uwagę malując poddasze?
Należy pamiętać, że skosy na poddaszu są o wiele bardziej podatne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym zaaplikowane farby powinny spełniać odpowiednie parametry. Warto zastosować farby, które są odporne na zmywanie i szorowanie, by sprawnie wyczyścić wszelkie zabrudzenia. Sprawdź bogatą ofertę farb wewnętrznych Caparol, które idealnie nadadzą się do pomalowania poddasza.
Zabudowa poddasza zwykle realizowana jest z płyt GK. Praca ścian nośnych oraz więźby dachowej powoduje, że płyty karton-gipsowe odznaczają się tendencją do pękania. Przed rozpoczęciem malowania należy dokładnie zweryfikować ich stan oraz naprawić ewentualne uszkodzenia ich powierzchni.
Na skosach jak na dłoni widać wszelkie niedociągnięcia i błędy malarskie. Wobec tego malując poddasze należy wykazać się odpowiednią starannością. Dekoracyjne techniki malarskie z pewnością dodadzą wnętrzu charakteru, niemniej jednak na poddaszach doskonale sprawdza się minimalistyczny styl, w którym dominuje jednolita kolorystyka. Zbyt duża ilość detali w łatwy sposób może przytłoczyć wnętrze i optycznie je zmniejszyć.