Ogród we wnętrzu? Dlaczego nie? Nie chodzi tu tylko o sadzenie roślin zielonych w skrzynkach i w donicach na parapecie. Można skonstruować np. w salonie czy na zewnątrz, na balkonie lub tarasie, prawdziwą, zieloną ścianę, która zapewni nam stały kontakt z naturą i będzie oryginalnym elementem aranżacji.

Jak buduje się pionowe ogrody?

O kwestiach związanych z żywymi ścianami, czyli ogrodami wertykalnymi, obszernie można poczytać w artykułach na stronie http://dream-wall.pl/. Prezentowane są tam też praktyczne pomysły na zaaranżowanie zielonej ściany na własnym domu, mieszkaniu, biurowcu czy apartamentowcu.

Pionowy ogród składa się zawsze z metalowej ramy osadzanej na ścianie lub na fasadzie budynku. Kolejną warstwą jest tworzywo sztuczne PCV, mające na celu usztywnienie całej konstrukcji oraz ochronę dla ściany przed wilgocią. Bez tego w krótkim czasie mogłoby dojść do zawilgocenia tynków. Na PCV kładziona jest warstwa filcu lub pianki, która zapobiega gniciu, a przy tym równomiernie rozprowadza wodę dla wszystkich roślin. Będzie ona jednocześnie wsparciem dla korzeni i specjalnych modułów – pojemników z ziemią. Elementem integralnym pionowych ogrodów jest sprawnie działający system nawadniający, sprzężony z nawożeniem. To on odpowiada za optymalne, systematyczne dostarczanie wody i składników pokarmowych do roślin. Dzięki modułowej konstrukcji ogrody wertykalne można stosunkowo łatwo rozbudowywać o kolejne elementy albo wymieniać je, jeśli zajdzie taka konieczność.

Jakie rośliny sprawdzą się dla pionowych ogrodów we wnętrzach?

Częstą praktyką przy konstruowaniu zielonej ściany we wnętrzach jest tworzenie np. kącika ziołowego w zaciszu własnej kuchni. Wówczas na pionową ścianę do poszczególnych modułów sadzimy rośliny lecznicze i przyprawy, których szeroki wybór można znaleźć na stronie: https://dream-garden.pl.

Poza tym do pionowych nasadzeń w ogrodach wertykalnych nadają się w zasadzie wszystkie niewysokie byliny, rośliny okrywowe, które dobiera się na jedną, żywą ścianę głównie pod względem wymagań wilgotności gleby oraz nasłonecznienia. Jeśli ścianę budujemy w pomieszczeniu bez dostępu do światła naturalnego, musimy od razu zaplanować odpowiednie oświetlenie sztuczne, które zapewni rośliną wzrost.

Wśród najbardziej polecanych roślin na ogrody wertykalne znajdują się barwinki, wilczomlecze, szałwie, paprocie, bergenie, ozdobne trawy, trzmieliny Fortunego, kosaćce, żurawki, turzyce, macierzanki, rozchodniki, rośliny skalne innego typu itp. To od nas zależy, jak ostatecznie będzie wyglądała nasza „zielona ściana”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here