Wszyscy lubimy przyjęcia rodzinne. Miło spędzony czas w gronie najbliższych, chwila relaksu po pracy i wiele radości. Jednak takie przedsięwzięcia szczególnie ze strony organizatorów wymagają wiele pracy. Jak nakryć stół na rodzinne przyjęcie? Które dekoracje będą odpowiednie? Te i wiele innych pytań z pewnością zadają sobie osoby, które planują w najbliższym czasie uroczystość dla swoich bliskich. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, jak sprawnie zaaranżować stół na wyjątkową okoliczność oraz na jaką zastawę zwrócić uwagę podczas zakupów.

ABC PRZYJĘCIA RODZINNEGO 

Okazji do świętowania jest wiele, dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretne dodatki, warto określić charakter wydarzenia. Urodziny, imieniny, Komunia, rocznica ślubu itp. w ciągu roku jest wiele powodów do wspólnego spędzenia czasu, dlatego warto zwrócić uwagę na obowiązkowe „must have” każdej (perfekcyjnej) Pani domu. W tym przypadku szczególną rolę odegrają sztućce, zastawa oraz wszelkie dodatki kuchenne

Po pierwsze: zestawy sztućców

Tak naprawdę widelce, noże, czy łyżeczki możemy kupić praktycznie w każdym sklepie. Jednak to wcale nie oznacza, że posłużą nam one przez lata.  W przypadku tego typu zakupów warto zwrócić uwagę na jakość zakupionych rzeczy.

Jakie zestawy warto wybrać?

  • Komplet dla min. 12 osób (mniejsze raczej nie sprawdzą się podczas uroczystości rodzinnych) 
  • Istnieje wiele rodzajów łyżek, noży i widelców, dlatego warto dobrać je pod względem przygotowywanych potraw. 
  • Pierwotne sztućce wykonywane były z drewna. Z czasem jedna zaczęto wykorzystywać wiele innych materiałów, takich jak na przykład metal. 

Ułożenie sztućców

  • Najprostszą zasadą, którą należy przestrzegać jest to, aby układać sztućce zgodnie z kolejnością ich użycia.
  • Najczęściej układa się sztućce po stronie prawej w określonej kolejności: nóż stołowy, łyżka oraz nóż przystawkowy.
  • Z lewej strony: widelec obiadowy, a następnie widelec do przystawek. 
  • Nad talerzami, lekko z lewej strony powinien znajdować się talerzy deserowy oraz do ciasta.

Po drugie: zastawa stołowa

W przypadku zakupu zestawy obowiązuje ta sama zasada jak powyżej. Warto jednak skupić uwagę na kolorze, aby był uniwersalny i sprawdzał się podczas wielu uroczystości. Najpopularniejszym rodzajem zestawy stołowej jest porcelana obiadowa

Ułożenie zastawy

Gdy już wiemy, jak ułożyć sztućce, warto skupić się na talerzach, kieliszkach i miseczkach. Porcelana stołowa powinna, zostać ułożona w następujący sposób:

  • Talerz podstawowy (największy) kładziemy na samym spodzie, następnie stawiamy talerz do zupy, a na nim talerz do sałatki lub innych dodatków. Jeżeli podczas przyjęcia podajemy pieczywo, warto postawić dodatkowy mały talerzyk po lewej stronie nad sztućcami. 
  • Po prawej stronie, nad sztućcami układamy wszelkie szkło na napoje i alkohol. Zaczynając od najmniejszego (od prawej strony): kieliszek do likierów, kieliszek do białego wina, kieliszek do czerwonego wina, kieliszek do szampana oraz szklanka do wody.

 

Po trzecie: akcesoria kuchenne

  • Należy zadbać o odpowiednie obrus, chociaż coraz popularniejsze staje się surowe drewno z podstawkami, które pozwalają uniknąć zabrudzeń.
  • Na środku stołu powinny znaleźć się kwiaty, które nie będą zasłaniały rozmówców. 
  • Porcelanę do kawy można ułożyć w prosty sposób: mały talerzyk na środku, po prawej filiżanka z łyżeczką. 
  • Serwetki mogą zapewnić dodatkową wartość estetyczną.

 

Z pewnością powyższe wskazówki pozwolą na nakrycie stołu zgodnie z panującymi zasadami savoir-vivre. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here