W ciągu kilku lat dach Twojego domu stracił atrakcyjny wygląd, jaki miał od nowości? Chcesz, by Twój dom znów prezentował się atrakcyjnie? Czyszczenie i malowanie dachu przywrócą mu pierwotny wygląd, a impregnacja wydłuży jego żywotność. Dowiedz się, w jaki sposób te czynności odrestaurują Twój dach, a także dlaczego warto się na nie zdecydować.
Dlaczego warto czyścić, malować i zaimpregnować dach?
Dach jest bezpośrednio narażony na szereg czynników, które obniżają jego walory estetyczne, a także przyczyniają się do spadku jakości pokrycia. Do czynników tych należą:
- kwaśne deszcze,
- mchy i porosty,
- zanieczyszczenia emisyjne,
- wilgoć,
- duże wahania temperatury.
W zależności od tego, jak mocno te czynniki oddziałują na dach Twojego domu, już nawet kilka lat po budowie może on zupełnie nie przypominać atrakcyjnego pokrycia, jakim był na początku. Czyszczenie i malowanie dachu przywrócą mu dawny blask, a impregnacja wydłuży żywotność pokrycia.
Ogranicz koszty
Malowanie i impregnacja dachu dadzą efekt niemalże taki sam, jak całkowita jego wymiana – nie tylko odświeży się wygląd dachu, ale jego żywotność wydłuży się przynajmniej o kilkanaście lat. Różnicą jest nawet o kilkanaście razy mniejszy koszt.
Jak przebiega malowanie dachu?
Malowanie dachu to proces, który najlepiej jest zlecić zawodowym firmom zajmującym się odnową pokrycia. Zastosowanie profesjonalnych metod gwarantuje szybkość, dokładność i satysfakcjonujące efekty.
Czyszczenie dachu
Czyszczenie dachu poprzedza się sprawdzeniem jego stanu technicznego. Następnie dach pokrywa się środkiem, który zmiękcza zabrudzenia, a także neutralizuje wszelkie mchy, porosty i algi, zapobiegając powstawaniu ich nowych zarodników. W dalszej kolejności usuwa się zmiękczone zabrudzenia i pozostałości preparatu myjką pod wysokim ciśnieniem. Jeśli istnieje taka potrzeba, wymienia się uszkodzone dachówki.
Malowanie dachu
Po dokładnym wyczyszczeniu dachu można przejść do malowania. W tym celu należy zabezpieczyć okna i inne elementy, które mogłyby zostać zabrudzone farbą. W pierwszej kolejności należy użyć specjalistycznego biocydu do farb rozpuszczalników, który dodatkowo chroni przed osadzaniem się zabrudzeń. Teraz przychodzi kolej na właściwe malowanie. Odbywa się ono metodą hydrodynamiczną, to znaczy za pomocą agregatów, które rozpryskują farbę pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu zostaje ona równomiernie rozprowadzona po całej powierzchni, a także dostaje się w trudno dostępne miejsca. Na dach nakłada się drugą warstwę farby, która wyrównuje powierzchnię i nadaje gładką strukturę.
Impregnacja dachu
Na tym etapie na dachówki nakłada się głęboko penetrujący środek, który gwarantuje odporność na wszystkie czynniki, które wpływają negatywnie zarówno na wygląd, jak i stan techniczny dachu. Dzięki temu dach staje się mniej wrażliwy na działanie wilgoci, mrozu, czynników biologicznych, m.in. porastanie przez mchy i lagi, osadzanie się zabrudzeń oraz promienie UV.