piękne ściany

Aranżacja ścian wewnątrz domu wymaga znalezienia odpowiedniego materiału wykończeniowego. Coraz popularniejsze staje się zastosowanie kamienia dekoracyjnego, ale nie imitacji, a wykonanego z kamienia naturalnego. Tutaj technologie są już coraz bardziej rozwinięte i pozwalają na zastosowanie cienkich warstw naturalnego materiału na kompozycie lub podkładzie z siatki polipropylenowej czy włókna szklanego.

Dlaczego dobór kleju do kamienia ma bardzo duże znaczenie?

Istotne znaczenie przy wszelkich pracach, gdzie używa się kleju ma jego dobór nie tylko do materiału, ale również warunków, w których odbywa się praca, a także późniejszych warunków użytkowania pomieszczenia. Innymi słowy mówiąc inne profesjonalne kleje dobierze się do wykończenia ścian w łazience czy kuchni, a jeszcze inne do salonu czy gabinetu. Przede wszystkim w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, gdzie może ona przenikać do płytki kamiennej nie można stosować klejów wodorozcieńczalnych, a więc cementowych. Tutaj konieczne jest zastosowanie takich na bazie polimerów żywic epoksydowych bądź polimerów winylowych. Chcesz wiedzieć, gdzie znajdziesz najlepszej jakości klej polimerowy w Ataszek.pl do dyspozycji masz spory asortyment, dlatego na pewno dobierzesz coś odpowiedniego do wybranej powierzchni i materiału.

Trawertynowa lub marmurowa mozaika, która zachwyca różnorodnością

Już wiesz, że rodzaj kleju ma znaczenie, dlatego teraz przejdziemy do ciekawych sposobów na dekorację ściany. Świetnym wyborem może być trawertynowa lub marmurowa mozaika. Musisz tu pamiętać, że montażu na ścianie w kuchni czy salonie musisz dokonać, kiedy temperatura wewnątrz nie jest niższa niż 5 stopni ani wyższa niż 30, choć te wartości mogą być różne w zależności od rodzaju i producenta profesjonalnych klejów. Taka mozaika może być stworzona z połączenia drobnych kamieni wtopionych na zbrojonej siatce. Fugi są tu naprawdę cienkie i należy zastosować silikon, tak, by kamień nie zaczął zachodzić czy pleśnieć pod wpływem wilgoci. Naklejając poszczególne płytki mozaikowe trzeba pamiętać, by nakładać klej na każdą płytkę a nie na ścianę, najlepiej paskami, a potem mocno dociskać, by się związał. Co ważne kleje polimerowe wiążą się bardzo szybko, bo nawet w kilkanaście minut. Do pełnego wyschnięcia kleju i zespolenia poszczególnych elementów dochodzi po 24 godzinach. Zarówno marmur, jak i trawertyn zachwycają swoją delikatnością i porowatą strukturą. Warto zastosować również dodatkowo impregnat, dzięki któremu płytki nie będą wchłaniały w znacznym stopniu wilgoci.

Panele ścienne 3D – czyli szybki sposób na kamienną mozaikę

Mozaikę można stworzyć również w inny sposób i nie potrzeba do tego gotowych mozaikowych płytek kamiennych. Wystarczy wybrać kamienne panele ścienne 3D. Są one połączeniem warstwy kamienia naturalnego i kompozytu, w związku z tym są niezwykle lekkie. Z tyłu mają warstwę samoprzylepną, jednak zaleca się użycie dodatkowo szybkowiążącego kleju. Panele mają naturalną strukturę, zatem poszczególne elementy różnią się od siebie odcieniem, przez co można stworzyć delikatną mozaikę, stworzoną ze stonowanych barw o różnej głębi. Efekt trójwymiarowości jest tu gwarantowany, a z wykonaniem można poradzić sobie samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni ściany.

A może fornir kamienny skomponowany z meblami?

Ostatnią propozycją na nietuzinkowe wykończenie ściany jest wykorzystanie forniru kamiennego. Przy jego pomocy również można stworzyć ciekawą mozaikę. Jest to bardzo cienka warstwa kamienia na włóknie szklanym, którą można dzielić na mniejsze paski niczym tapetę. Dodatkowo taki materiał nadaje się również do wykończenia mebli. Można zatem stworzyć surową aranżację, gdzie design mebli komponuje się ze ścianą. Oczywiście, aby elementy były jednak widoczne należy zastosować różną tonację kolorystyczną. Co ważne fornir kamienny można przykleić zarówno na meble, jak i ścianę klejem polimerowym.

Nietuzinkową mozaikę kamienną można stworzyć w każdym wnętrzu. Na pewno dekoracyjny kamień naturalny zawsze lepiej prezentuje się od wszelkiego rodzaju imitacji i warto na niego stawiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here