Umieszczenie informacji o składzie materiałowym to obowiązek producenta. Dla kupującego to cenne źródło informacji na temat jakości produktu… o ile potrafi je dobrze rozszyfrować. Okazuje się, że niektóre ze stosowanych na metkach skrótów są trudne do zrozumienia, a przez to konsument jest nie do końca świadomy, jaki materiał kupuje i jak należy go pielęgnować. Przeczytaj naszą ściągawkę!
To nie bez znaczenia, z jakiej tkaniny powstają Twoje ubrania czy tekstylia dekoracyjne do domu. Szczególnie osoby, które mają alergię na konkretne substancje muszą dokładnie przestudiować skład produktu. Wszyscy powinni wiedzieć, z jakimi parametrami technicznymi mają do czynienia, ponieważ dzięki temu nie popełnią błędu, ustawiając zbyt wysoką temperaturę podczas prania czy prasowania.
Skład materiału
W składzie materiału producent uwzględnia wszystkie włókna, jakich użył do wytworzenia danej tkaniny. Mogą to być substancje naturalne takie jak len, juta czy wełna, a także syntetyczne i sztuczne. Do tej drugiej grupy zalicza się m.in. elastan, wiskoza, poliester czy polipropylen. Ze względu na ograniczone pole do zadruku, na metce często umieszczane są skrótowe lub angielskie nazwy każdego z nich, np. cotton czy viscose.
Gramatura materiału
Niektóre materiały są lekkie i zwiewne, inne sztywne i ciężkie. Gramatura, czyli waga na jednostkę powierzchni wyrażana jest w jednostce g/m2. Dotyczy zatem ciężaru skrawka materiału w rozmiarze 100×100 cm. Dzięki udostępnieniu tej informacji kupujący może sobie wyobrazić grubość materiału i wybrać ten najlepszy do prac – krawieckich, kaletniczych, tapicerskich. Każda z branż oraz czynności ma inne wymagania co do gramatury stosowanych tkanin.
Rozmiar
Informacją istotną dla kupujących jest także rozmiar tkaniny, a konkretniej jej szerokość. Wartość ta może być różna, lecz bardzo często waha się w przedziale od 139 do 163 cm. Dzięki takim danym tapicer czy krawiec może dokładnie dopasować ilość materiału do zakresu przeprowadzanych prac. Jednocześnie, składając zamówienie, zdefiniuje, ile metrów bieżących tkaniny potrzebuje. To pozwala na racjonalne gospodarowanie budżetem oraz zasobami, aby ograniczyć ilość ścinków i odpadów będących następstwem procesu produkcyjnego. Więcej informacji na temat tkanin oraz profesjonalnych wyrobów tapicerskich znajduje się na kameleon.pro/tkaniny-obiciowe
Oprócz kwestii technicznych liczy się też jakość. Parametry w tym zakresie określają przesunięcie w szwie, ryzyko wystąpienia mechacenia czy pilingu. Dzięki tak dokładnym informacjom dokładnie wiesz, jaki produkt kupujesz i czego możesz oczekiwać podczas jego obróbki oraz użytkowania.