Nasze drzewa i krzewy ogrodowe jeszcze nie rozpoczęły wegetacji, nadal śpią snem zimowym. Ale czuć już i widać pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny – dni i noce są coraz cieplejsze, spod ziemi wyglądają pierwsze przebiśniegi, zawilce i krokusy. Nawet jeśli nie zaobserwowałeś ich jeszcze w swojej okolicy, to zapewne stanie się to już za moment. A to jasny sygnał, że należy zaplanować pierwsze wiosenne zabiegi w ogrodzie. Od czego zacząć? Jakie zabiegi należy wykonać w ogrodzie i w jakim celu? Jak powinna wyglądać pielęgnacja roślin? Oto praktyczny poradnik, dzięki któremu Twój ogród będzie piękny i gotowy na nadejście kolejnej wiosny.

wiosenne prace w ogrodzie

Zacznij od drzew owocowych

Pierwszym zadaniem ogrodnika pragnącego przygotować ogród na nadejście wiosny będzie pielęgnacja drzew owocowych. Trzeba się jednak z nimi pospieszyć, bowiem najlepszy czas na ich rozpoczęcie to pierwsza połowa lutego.

Zaczynamy więc od bielenia pnia drzew gatunków takich jak jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia, czereśnia czy brzoskwinia. W jakim celu maluje się pnie drzew? Aby opóźnić rozpoczęcie ich wegetacji – biały kolor odbija promienie słońca, a więc pień drzewa nie nagrzewa się. Warto wiedzieć, że wapno, którym bieli się drzewa owocowe, ma także działanie przeciwgrzybicze.

Kiedy zakończymy już bielenie drzew, należy przyciąć ich korony. Zabieg ten dobrze jest wykonać w lutym, ale zanim się do niego zabierzemy – należy sprawdzić temperaturę. Najlepiej rozpocząć przycinanie, kiedy termometr wskazuje około zera stopni Celsjusza. Jeśli nadal panują mrozy, zabieg można odłożyć – nawet do marca. Cięcia pielęgnacyjne warto wykonać szczególnie w przypadku starszych drzew, których gałęzie mogą zasłaniać dostęp do światła częściom znajdującym się głębiej. Należy obciąć także gałęzie ukształtowane w nieprawidłowy sposób. W ten sposób odmładzamy roślinę i pobudzamy ją do wypuszczenia nowych, zdrowych pędów.

Przytnij także krzewy owocowe

Masz w swoim ogrodzie także krzewy owocowe – maliny, porzeczki, agrest? Wczesną wiosną, na przełomie marca i lutego, należy przygotować także je. To sprawi, że latem rośliny będą obficiej kwitły i owocowały. Nowe krzewy, posadzone jesienią, należy przyciąć krótko, aby się rozkrzewiły. Natomiast ze starszych roślin należy wyciąć suche, chore i cienkie gałązki, aby tym zdrowym zapewnić większą ilość światła.

Zadbaj o byliny

Luty to dobra pora także na zabiegi pielęgnacyjne na bylinach. Rośliny takie jak rozchodniki i trawy ozdobne należy oczyścić ze starych, suchych pędów. Dzięki temu zdrowe części roślin będą miały lepszy dostęp do promieni słonecznych i składników odżywczych, a więc wiosną obudzą się zdrowe i będą się dobrze prezentowały.

Krzewy ozdobne także należy przyciąć, z tych samych powodów, które już omówiliśmy przy opisie przygotowania drzew i krzewów owocowych.

Sprzątamy ogród

Wczesną wiosną w każdym ogrodzie panuje bałagan – wszędzie leżą opadłe liście, gałęzie i inne części roślin, a ogród daleki jest od doskonałości. Kiedy więc skończymy wiosenne przycinanie drzew, krzewów i bylin, należy za pomocą grabi usunąć wszystkie pozostałości po wspomnianych zabiegach. Nie trzeba ich jednak wyrzucać ani palić – warto wrzucić je do kompostownika. Po kilku tygodniach uzyskamy wspaniały nawóz organiczny do zasilania roślin w ogrodzie – kwiatów rabatowych i doniczkowych, krzewów i drzew oraz użyźniania gleby w warzywniaku.

Usuń zabezpieczenia zimowe

Kiedy mrozy ustąpią, można usunąć z roślin agrowłókninę i chochoły ze słomy oraz rozgarnąć kopce ziemi wokół róż. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mrozy aż do maja mogą pojawić się w każdej chwili, a więc materiały te należy mieć w pogotowiu, aby w razie nawrotu zimy szybko móc ponownie otulić delikatne rośliny.

prace wiosenne w ogrodzie

Zabiegi, które warto wykonać w marcu

Marzec to dobry czas na przygotowanie ziemi w ogrodzie do siewu i sadzenia. Trzeba ją więc przekopać i wyrównać, a następnie zostawić na około tydzień, aby osiadła. Po tym czasie możemy siać gatunki roślin odporne na niskie temperatury – wrażliwsze sadzonki należy przykryć agrowłókniną lub folią. W tym czasie można także posadzić drzewa i krzewy owocowe. Tuż po posadzeniu należy mocno przyciąć ich korony, co ułatwi im dobre ukorzenienie się.

Wiosną możemy także wykonać opryski na choroby grzybowe oraz zasilić glebę nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi zwiększone dawki azotu, manganu, miedzi, fosforu, potasu, cynku i boru. Dobrze jest także przyciąć róże. Ich pędy przycinamy na wysokości piątego oczka. Chore pędy usuwamy lub przycinamy bardzo krótko – na wysokości pierwszego zdrowego oczka.

Pielęgnacja trawnika

Choć największe walory dekoracyjne mają rabaty pełne kwiatów, krzewów i drzew ozdobnych, to wiosną należy zadbać także o trawnik. Z pewnością na wiosnę pełen jest on żółtych, obumarłych źdźbeł, liści z drzew oraz kretowisk. Profesjonalna pielęgnacja ogrodu pomoże mu przygotować się do wegetacji, aby latem był gęsty i zdrowy. Od czego zacząć wiosenne zabiegi na trawnik w ogrodzie?

Pierwszym krokiem powinno być dokładne wygrabienie trawnika za pomocą plastikowych grabi wachlarzowych, które nie uszkadzają delikatnych źdźbeł trawy. Liście i gałązki zbieramy na kopczyki, a następnie umieszczamy w kompostowniku. Nie wolno zostawiać ich na trawie.

A jak usunąć kretowiska, które są prawdziwym utrapieniem każdego ogrodnika? Najpierw należy łopatą usunąć nadmiar ziemi, a pozostałą nierówność delikatnie rozgarnąć grabiami. Wyrównać podłoże i delikatnie je spulchnić tak zwanymi pazurkami, a następnie rozłożyć cienką warstwę substratu torfowego, wysiać trawę i delikatnie podlać. Tak przygotowany trawnik w ogrodzie już po kilku tygodniach będzie idealnie zielony, pozbawiony nieestetycznych brązowych kopczyków.

Wyrównywanie krawędzi i wałowanie trawnika

Wiosną krawędzie trawnika z pewnością będą nierówne i poprzerastane. W miejscach ich styku ze ścieżkami czy obrzeżami rabat warto je więc wyrównać poprzez przycięcie łopatą lub nożycami; w ten sposób uzyskamy równe linie i estetyczny wygląd trawnika.

Wałowanie wykonujemy w przypadku, jeśli poszczególne fragmenty trawnika “odstają” ku górze. Oznacza to, że w tych miejscach korzenie trawy nie mają styczności z glebą. Wałowanie polega na dociśnięciu murawy za pomocą wału o wadze do 90 kg i umożliwia związanie się korzeni traw z glebą. Trzeba jedynie pamiętać, że trawa w czasie zabiegu powinna być sucha, natomiast gleba lekko wilgotna.

Napowietrzanie – aeracja

Kiedy na powierzchni trawnika zobaczymy kałuże lub miejsca o niejednolitym kolorze, może to oznaczać, że gleba w naszym ogrodzie ma niewystarczającą przepuszczalność. Pod koniec kwietnia należy przeprowadzić zabieg aeracji, czyli napowietrzania trawnika. To właśnie wtedy trawa jest już zdolna do regeneracji, a więc zabieg nie zaszkodzi jej.

Do napowietrzania murawy w ogrodzie używa się aeratora – w zależności od powierzchni trawnika może to być urządzenie ręczne, elektryczne lub spalinowe. Jeśli masz naprawdę mały trawnik, możesz wykorzystać zwykłe widły. Częścią roboczą aeratora jest wał z kolcami, które nakłuwają glebę, pozostawiając w niej cienkie kanały umożliwiające wnikanie do niej powietrza. A napowietrzona trawa wygląda zdrowo i ma równomierny, soczysty kolor.

Wykorzystaj nasze porady, kiedy będziesz planował zabiegi wiosenne w Twoim ogrodzie. Prace te, wykonane w odpowiednim terminie, wzmocnią rośliny i pozwolą im wspaniale rozkrzewić się i zakwitnąć w odpowiednim czasie. Tobie natomiast pozostanie się już tylko cieszyć z kolorowego, zdrowego ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here